Continuă misiunea de stingere incendiului din masivul Penteleu: 19 aruncări de apă din elicopter

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 08-07-2025 10:57

Actualizat: 08-07-2025 13:57

Article thumbnail

Sursă foto: Lockheed Martin

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Buzău continuă misiunile de stingere a incendiului din masivul Penteleu care s-a reaprins pe fondul condiţiilor meteo nefavorabile, două elicoptere executând pe parcursul zilei de luni 19 aruncări de apă peste zona incendiată.

Incendiul de litieră din masivul Penteleu s-a reaprins luni dimineaţă, în locul în care sâmbătă pompierii au reuşit să stingă flăcările ce au cuprins o suprafaţă de 10 hectare. Pentru că focul a fost localizat într-o zonă greu accesibilă pentru autospecialele de stingere, a fost nevoie de intervenţia elicopterelor.

Potrivit ISU Buzău, misiunile de stingere din localitatea Gura Teghii - Vârful Penteleu au continuat marţi.

"Ieri, primul elicopter solicitat în sprijin a efectuat 11 aruncări de apă peste zona incendiată. După ce a finalizat misiunea la Găvanele, şi cel de-al doilea elicopter IGAv s-a îndreptat către Gura Teghii pentru a participa la stingerea incendiului. Şi acesta a efectuat 8 aruncări de apă, ulterior retrăgându-se la bază. Primul elicopter a staţionat după lăsarea serii la Siriu, iar în această dimineaţă, în jurul orei 9:30, a continuat misiunea de stingere", a transmis marţi ISU Buzău.

Autorităţile recomandă semnalarea rapidă a focarelor, astfel încât pagubele rezultate în urma incendiilor să fie limitate.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri