Liderul nord-coreean Kim Jong Un a promis că ţara sa se va dota cu o putere militară ''redutabilă'' şi imparabilă, au relatat luni media de stat nord-coreene, la câteva zile după testul cu cea mai puternică rachetă efectuat vreodată de Phenian, transmite AFP, potrivit Agerpres.
La 25 martie, Coreea de Nord a lansat o rachetă balistică intercontinentală (ICBM) cu rază lungă de acţiune.
Numită Hwasong-17, această puternică ICBM fusese dezvăluită prima dată în noiembrie 2020 şi botezată ''racheta monstru'' de către analişti.
''Vom continua să ne urmăm obiectivul de consolidare a capacităţilor de apărare naţională şi să dezvoltăm mai multe mijloace puternice de a lovi, pentru ca armata noastră populară să fie echipată'', a declarat Kim Jong Un în faţa personalului care a participat la lansarea rachetei intercontinentale.
Racheta lansată săptămâna trecută pare să fi zburat pe o distanţă mai lungă şi la o altitudine mai mare decât precedentele ICBM testate până acum de Coreea de Nord, ţară dotată cu arma nucleară.
Potrivit analiştilor, această lansare reuşită l-ar fi convins pe liderul de la Phenian că ţara sa este pe drumul bun pentru a obţine capacitatea de descurajare nucleară.
Testele nucleare şi de rachete cu rază lungă de acţiune au fost întrerupte în perioada în care Kim Jong Un şi fostul preşedinte american Donald Trump au purtat convorbiri diplomatice. Acestea sunt într-un punct mort după eşecul summitului de la Hanoi, din 2019.
De la începutul anului, Phenianul a realizat zece teste cu rachete, iar cel de săptămâna trecută marchează reluarea tirurilor cu rază lungă de acţiune.
Coreea de Nord va avea o putere militară redutabilă, promite Kim Jong Un
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Un marfar deraiază în Kentucky, SUA şi provoacă o scurgere de sulf topit
1

37
Circulaţia trenurilor prin Tunelul Canalului Mânecii s-a reluat doar parţial, pe fondul persistenţei problemei care a provocat întreruperea
37

355
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia continuă atacurile aeriene cu drone și rachete
355

37
Moneda Venezuelei s-a depreciat cu 83% față de anul precedent pe fondul presiunilor exercitate de Donald Trump
37

697
Față-n față cu adevărul dur: 2025, anul în care Occidentul a clacat. 2026 se anunță și mai periculos
697

295
Oare cum ar fi fost gustul unei fripturi de dinozaur? Întrebarea nu este chiar atât de lipsită de sens pe cât pare la prima vedere
295

1.391
'Operațiune de dezinformare coordonată' – Kievul demontează 'atacul cu drone' asupra lui Putin. Ce urmărește Kremlinul
1.391

74
Prim-ministrul Japoniei s-a mutat într-o reședință bântuită de fantome din secolul al XX-lea: Doi foști premieri au refuzat să locuiască acolo
74

31
Scurgere de sulf topit după deraierea unui marfar în Kentucky, SUA
31

839
'Rusia evită conflictul direct cu NATO' - Cât de sigură este Europa? Avertismentul Estoniei și condițiile pentru menținerea descurajării
839

1.117
SUA încep să se enerveze: Hamas își umple conturile cu bani de la ONG-uri și criptomonede
1.117

58
Atac asupra unui depozit de petrol din Luhansk, aflat sub ocupație rusă
58

3.541
România trimite 50 de milioane de euro pentru apărarea Ucrainei. Ce înseamnă, concret, decizia Guvernului
3.541

















Comentează