Armata Coreii de Sud a prezentat vineri un plan de reformă preşedintelui Moon Jae-in, plan care prevede reducerea numărului de generali cu patru stele şi durata serviciului militar pentru soldaţi, relatează Xinhua, preluată de agerpres.
Reforma Apărării 2.0 a fost prezentată preşedintelui Moon, care a convocat o reuniune cu cei mai importanţi comandanţi militari la biroul său, potrivit Casei Albastre (preşedinţia sud-coreeană).
În cadrul planului de reformă, numărul generalilor va fi redus la 360 până în 2022 de la 436, în prezent. Numărul lor va fi redus cu o medie de 15 în fiecare an.
Posturile a 66 de generali cu patru stele vor fi desfiinţate, în timp ce cinci posturi de generali de marină şi aviaţie vor fi de asemenea desfiinţate peste patru ani.
Poziţia comandanţilor unităţilor non-combatante va fi retrogradată la cea de colonel, în timp ce postul de vice-comandant al unităţilor de luptă va fi avansat la gradul de general.
Serviciul pentru armată şi marină va fi redusă la 18 luni până la sfârşitul anului 2021, de la 21 de luni în prezent.
Durata serviciului pentru puşcaşii marini va fi redusă de asemenea de la 23 luni la 20 de luni, în timp ce pentru forţele aeriene durata va fi redusă de la 24 de luni la 22 de luni.
Armata sud-coreeană intenţioneză să reducă numărul total de forţe la 500.000 până în 2022 de la 618.000, în prezent. Aceste măsuri survin numai la nivelul armatei.
Coreea de Sud reduce durata serviciului militar dar și numărul de generali
Explorează subiectul
Articole Similare

49
Moţiuni de cenzură împotriva președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen
49

1.092
Al treilea război mondial? Profețiile înfricoșătoare ale Babei Vanga și Nostradamus pentru decembrie 2025
1.092

897
Liderii UE iau măsuri radicale împotriva dronelor rusești: Discuții importante la summitul de la Copenhaga
897

41
Reconstrucția Gazei va începe imediat ce războiul se încheie, anunță premierul palestinian
41

1.234
Rusia și Belarus pregătesc operațiuni de sabotaj în Polonia și România, sub 'steag fals' - ISW
1.234

530
Soldați francezi au urcat la bordul unui petrolier din 'flota fantomă' rusă, supectat de implicare în apariția unor drone în Danemarca
530

58
Biserica Anglicană se apropie de o premieră: Două femei, candidate pentru funcția de Arhiepiscop de Canterbury
58

1.819
SUA sunt în shutdown. Ce impact ar putea avea asupra economiei globale - Reacția piețelor financiare internaționale
1.819

49
Rusia ar putea avea taxiuri fără șofer în următorii ani
49

49
Mexic: Peste 1000 de migranți protestează pentru legalizarea statutului
49

76
O avocată din Republica Moldova a fost prinsă în timp ce trimitea droguri clientului său din penitenciar
76

2.162
Drone fantomă deasupra infrastructurii critice germane: autoritățile intră în alertă
2.162

865
Primul papă american îl critică dur pe Donald Trump pentru politicile anti-imigrație: 'Nu știu dacă poate fi numit pro-viață'
865
Comentează