Corona Braşov a preluat conducerea în semifinala Erste Liga

agerpres
hochei Steaua Sport Club

Corona Braşov Wolves o conduce pe DEAC Debrecen cu scorul de 3-2 la general, în semifinalele Erste Liga la hochei pe gheaţă, după ce a câştigat meciul cinci al seriei, marţi seara, cu 1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 1-0), după prelungiri, pe Patinoarul Olimpic din Braşov.

''Lupii'', care au pierdut primele două meciuri de acasă şi le-au câştigat pe următoarele două, în deplasare, au obţinut victoria prin golul semnat de Pavlo Borisenko (64:24).

În cealaltă semifinală, FTC-Telekom a învins-o pe Sport Club Miercurea Ciuc cu 3-1 (0-0, 0-1, 3-0). Ciucanii, care au 3-2 la general, au deschis scorul la Budapesta prin Andrei Taratuhin (39:04), dar Ferencvaros a înscris de trei ori în ultima repriză, prin Balazs Somogyi (40:20), Adam Hegyi (47:35) şi Adrian Toth (58:04).

Meciurile cu numărul şase vor avea loc pe 25 martie, la Debrecen şi Miercurea Ciuc.

Semifinalele se desfăşoară după sistemul cel mai bun din şapte partide, eventualele meciuri decisive fiind programate pe 27 martie, la Braşov, respectiv Budapesta.