Cosmin Isofache, locul 5 la Europenele de la Erevan

haltere

Sportivul român Cosmin Isofache s-a clasat pe locul 5 la stilul smuls în cadrul categoriei 61 kg, cu 120 kg, duminică, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan, potrivit Agerpres.

Isofache a fost al şaselea la aruncat, cu 150 kg, iar la total a fost tot al şaselea, cu 270 kg.

Tot la cat. 61 kg, Marian Cristian Luca s-a clasat pe locul 8 la smuls, cu 115 kg, pe 8 la aruncat, cu 143 kg, şi tot pe 8 la total, cu 258 kg.

România are un bilanţ de 11 medalii după două zile de competiţie, şase de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg) şi trei de Andreea Cotruţa (55 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).

România participă cu o delegaţie formată din nouă sportivi, trei băieţi şi şase fete, obiectivul fiind câştigarea a patru medalii şi şase clasări pe locurile 4-6. La Erevan, doar Loredana Elena Toma (cat. 71 kg) a mai rămas de concurat dintre halterofilii români.