Mexicanul Sergio Perez (Red Bull) şi spaniolul Carlos Sainz jr (Ferrari) au declarat vineri că au acceptat oferta oficialilor din Bahrain de a se vaccina împotriva Covid-19 înaintea testelor de pe circuitul Sakhir, fiind primii piloţi de Formula 1 care au făcut acest lucru, scrie Reuters potrivit Agerpres.
Bahrainul găzduieşte trei zile de teste în pre-sezon înaintea primei curse oficiale din noul sezon de F1, pe 28 martie, şi a oferit doze de vaccin Pfizer BioNTech pentru toate echipele de Formula 1 prezente în această ţară.
Echipele au lăsat-o ca o chestiune de alegere personală pentru angajaţi, dacă vor accepta sau nu oferta, considerând că sunt persoane mai vulnerabile care ar trebui să beneficieze cu prioritate de vaccinuri.
Mexicanul Perez, care a concurat pentru Racing Point (acum Aston Martin) sezonul trecut, a fost primul pilot de Formula 1 care a contractat noul coronavirus anul trecut, el ratând astfel două curse desfăşurate la Silverstone. ''Ni s-a oferit această variantă, am acceptat-o. Eu, în Mexic, nu ştiu când aş fi putut să o fac'', a spus Perez, aceeaşi opinie având-o şi Carlos Sainz jr.
''Şi eu am acceptat. A fost o oportunitate extraordinară, evident sunt recunoscător oficialităţilor din Bahrain pentru că s-au gândit la oameni care călătoresc în multe ţări ale lumii de-a lungul anului'', a arătat spaniolul.
Şase piloţi de Formula 1 dar şi oficiali ai echipelor participante au fost depistaţi cu coronavirus de la izbucnirea pandemiei, în primăvara anului trecut, inclusiv multiplul campion mondial, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).
COVID-19 - Sergio Perez şi Carlos Sainz se vor vaccina în Bahrain
Explorează subiectul
Articole Similare

10
Palmeiras, pas greşit în lupta pentru titlu în campionatul Braziliei
10

28
Echipa Dinamo, învinsă de Metaloglobus, scor 3-0, în meci amical
28

24
VIDEO Benoît Saint Denis îl învinge pe Dariush în doar 16 secunde, la gala de la New York
24

20
FIFA a raportat peste 30.000 de postări abuzive online în acest an
20

42
Beatrice Romanescu, aleasă vicepreşedinte executiv al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă
42

21
Brazilia a învins Senegalul (2-0), într-un meci amical la Londra
21

3.170
Posibilele adversare ale României la barajul pentru CM 2026: Cum arată drumul spre Mondial
3.170

31
Santiago Bernabeu, arena grupării Real Madrid, găzduieşte un meci de fotbal american
31

25
Irlanda, victorie categorică în faţa Australiei (46-19), la Dublin
25

131
Mircea Lucescu critică dur condițiile de la Zenica: 'O rușine să joci așa'
131

93
Carlos Alcaraz, adversarul lui Jannik Sinner în finala Turneului Campionilor
93

33
Cupa României la hochei pe gheaţă: victorii pentru ACSHC Fenestela 68, CSA Steaua Bucureşti şi Red Hawks Bucureşti
33

38
Scrimera Bianca Benea (CSM Oradea) a cucerit Cupa României la spadă
38

















Comentează