Peste 20 cazuri noi de gripă au fost confirmate în perioada 12-18 ianuarie, de peste trei ori mai multe decât în săptămâna precedentă acestui interval, informează Centrul Naţional de Supravegehe şi Control al Bolilor Transmisibie (CBSCBT), potrivit Mediafax.
În săptămâna 12 - 18 ianuarie au fost confirmate 21 cazuri cu virus gripal. Astfel, numărul total de cazuri de gripă înregistrate în acest sezon a ajuns la 30.
Dintre cazurile nou confirmate, şase sunt cu virus gripal A(H1), din care trei sunt la persoane care aveau infecţii respiratorii acute severe (SARI), nouă cu virus gripal A(H3) (din care două cazuri de SARI) şi şase cu virus gripal tip B (din care un caz de SARI).
Toate cazurile de gripă din acest sezon au fost înregistrate la persoane nevaccinate antigripal.
La nivel naţional, numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (cazuri gripă sau cazuri compatibile clinic cu gripa, infecţii acute de căi repiratorii superioare (IACRS) şi pneumonii) a fost, în ultima săptămână, de 85.810, cu 10,8% mai mai mare faţă de cel înregistrat în săptămâna precedentă şi cu 3,9% mai mare comparativ cu cel înregistrat în aceeaşi săptămână a sezonului precedent (82.567).
În acelaşi interval, 12 - 18 ianaurie, s-au înregistrat la nivel naţional 99 cazuri de cazuri compatibile clinic cu gripa, mai crescut comparativ cu cel înregistrat în aceeaşi perioadă din 2014 (28 cazuri), şi 14 cazuri de infecţii respiratorii acute severe (SARI), cu şase mai multe faţă de săptămâna precedentă.
Până în prezent, nu a fost comunicat în acest sezon niciun deces la caz confirmat cu virus gripal.
Până la data de 18 ianuarie au fost vaccinate gratuit antigripal 435.813 persoane din grupele la risc, cu vaccin distribuit de Ministerul Sănătăţii.
Creștere alarmantă a numărului de cazuri de gripă
Explorează subiectul
Articole Similare

1.655
S-a descoperit de ce unii oameni nu răcesc niciodată sau se îmbolnăvesc foarte rar
1.655

73
Ministrul Sănătăţii anunţă că s-a încheiat procesul de pentru candidaţii care au promovat concursul de Rezidenţiat / Au fost scoase la concurs 5.374 de locuri şi posturi / Nu au fost ocupate toate
73

26
Managerul Spitalului Victor Gomoiu: Cea mai mare provocare este să pot să asigur siguranţa pacienţilor care sunt internaţi - Deficit de asistente şi personal auxiliar
26

19
Managerul Spitalului Victor Gomoiu Bucureşti: Totul se rezumă la bani - Ce realizăm noi ca servicii medicale, 42-47% acoperă fondul de salariu - Nu avem datorii, în momentul de faţă, dar nu e foarte uşor să supravieţuieşti pe toată linia
19

23
Managerul Spitalului Victor Gomoiu din Bucureşti: Dorim să dezvoltăm un centru de chirurgie neonatală, într-un consorţiu cu cele 3 maternităţi Giuleşti, Filantropia şi Malaxa
23

77
Alarma în sistemul medical: Colegiul Medicilor Stomatologi acuză „deficiențe grave” pe piața asigurărilor de malpraxis și cere intervenție urgentă. Risc major pentru medicii dentiști
77

43
Investiții de 15 milioane de lei, din PNRR, la Spitalul Clinic de Nefrologie „Dr. Carol Davila”
43

63
Cercetătorii dezvăluie că „gena Alzheimer” crește riscul pentru încă o afecțiune neurologică majoră
63

40
Victimele pentru care s-a emis un ordin de protecţie provizoriu sau definitiv vor beneficia de consiliere psihologică gratuită, decontată integral din fondurile asigurărilor sociale de sănătate
40

27
Fostul papamobil al lui Francisc a fost transformat în clinică mobilă pentru copiii din Gaza
27

39
Dafin Mureşanu: Strategia pentru Combaterea Bolilor Cardiovasculare şi Cerebrovasculare - o realizare foarte importantă
39

806
Chirurgii plasticieni – ținta incorectă a unor atacuri fără susținere reală
806

60
Premieră medicală în România - operaţie care a salvat genunchiul unui tânăr
60

















Comentează