Ionel Bogdan (PNL): Circ pe banii românilor! Asta face PSD de câteva zile

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 19-03-2026 16:34

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook/ Ionel Bogdan

Deputatul Ionel Bogdan îi acuză joi pe cei de la PSD că fac circ pe banii românilor, de câteva zile, pentru ca astăzi să ajungă la soluţia propusă mai de mult de premierul Ilie Bolojan. El mai spune că PSD a preferat să încerce un joc de putere pe care l-a pierdut cu brio, în cele din urmă

”Circ pe banii românilor! Asta face PSD de câteva zile, pentru ca astăzi să ajungă la soluţia propusă mai de mult de premierul Ilie Bolojan, aceea de a tăia din bugetul unui minister condus de un membru PSD pentru a acoperi cele 1,1 miliarde de lei necesare acoperirii pachetului de ajutoare sociale dorit de social-democraţi. Nu au dorit reforme, reduceri de cheltuieli sau alte astfel de măsuri care le-ar fi fost la îndemână”, spune deputatul PNL Ionel Bogdan.

El arată că, într-un final, se menţine deficitul asumat şi se taie fondurile destinate plăţii sentinţelor judecătoreşti câştigate de magistraţi în anii trecuţi.

Ionel Bogdan mai precizează că este ”o soluţie pe care PSD o puteau pune in aplicare şi zilele trecute dar, din păcate, a preferat să încerce un joc de putere pe care l-a pierdut cu brio în cele din urmă”.

”PNL şi premierul Ilie Bolojan au rămas consecvenţi principiului de a menţine deficitul bugetar asumat, necedând presiunilor politice din coaliţie. Dincolo de jocul politic al PSD se află realitatea marcată de presiuni inflaţioniste şi de incertitudinea de pe pieţele financiare, generată de conflictul din Orientul Mijlociu. E nevoie de responsabilitate, nu de circ la televizor şi sper ca această lecţie să fie învăţătură pentru liderii PSD”, mai afirmă Ionel Bogdan.

Premierul Ilie Bolojan a anunţat, joi, că s-a găsit o formulă prin care propunerea legată de pachetul social să fie susţinută de coaliţie. ”Am decis să reducem componenta de cheltuieli care ţinea de achitarea unor drepturi obţinute de magistraţi prin sentinţe care au fost câştigate în anii trecuţi”, a precizat el. Bolojan a explicat că la prânz vor fi reluate dezbaterlie în Comisia de buget.

”Ne propunem ca în această seară să înceapă dezbaterile propriu-zise în plen şi în cursul zilei de mâine să fie aprobat bugetul”, a adăugart premierul.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
București
Temperatură8°C
Noros
România
Vânt3km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri