"Afirmam clar ca referendumul din Crimeea a fost ilegal si ilegitim si ca anexarea acestei parti a Ucrainei contravine dreptului international. Romania trebuie sa de partea sanctiunilor impotriva Rusiei si a celor anuntate azi de vicepresedintele american Joe Biden la Varsovia
"În momentul de față, prioritatea diplomației românești trebuie să fie securizarea parcursului european al Republicii Moldova. România trebuie să ceară Uniunii Europene accelerarea procesului de integrare a Republicii Moldova, care devine o zonă de risc major în noul context geopolitic.
Cred că, într-un asemenea moment complicat, clasa politică din România trebuie să dea dovadă de coeziune. Tocmai de aceea, solicit organizarea de consultări între liderii partidelor parlamentare, Primul-ministru și Președintele României, pentru a demonstra cetățenilor coerența acțiunilor noastre în plan extern, într-o situație dificilă pentru securitatea regională.", a concluzionat presedintele PNL.
Comentează