CSM Bucureşti nu se califică în sferturile Ligii Campionilor la volei feminin, după o înfrângere cu Chemik Police, scor 2-3

CSM Bucuresti volei

Campioana României la volei feminin, CSM Bucureşti, a pierdut miercuri, pe teren propriu, cu formaţia poloneză Chemik Police, scor 2-3, în al cincilea meci din grupa E a Ligii Campionilor. CSM rămâne pe locul 3 şi ratează orice şansă la sferturile de finală, informează News.ro.

Scorul pe seturi a fost 25-17, 23-25, 25-16, 21-25, 8-15, după 121 minute de joc.

În cealaltă partidă a grupei, Fenerbahce - Dinamo Moscova, scor 2-3.

După cinci etape, CSM Bucureşti are 4 puncte (locul 3), iar în ultimul meci din grupa E va juca pe teren propriu, cu Fenerbahce, în 26 februarie.

Fenerbahce este lider, cu 13 puncte, urmată de Dinamo Moscova (10), iar pe ultimul loc se află Police (3).

În sferturi se vor califica prima clasată din fiecare din cele cinci grupe, plus trei echipe de pe locul secund cu cea mai bună linie de clasament. Meciurile din sferturi vor avea loc în dublă manşă (între 12 şi 21 martie), semifinalele la fel (între 2 şi 11 aprilie), pentru ca finala Ligii Campionilor să se dispute într-o singură manşă, în 18 mai.

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală va avea loc în 1 martie 2019.

Vicecampioana Europei în 2018, Volei Alba Blaj, a ratat calificarea în faza grupelor.