CSM Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea s-au calificat în finala Cupei României la handbal feminin

digisport.ro
csm bucuresti handbal feminin

CSM Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea s-au calificat în finala Cupei României la handbal feminin, după victoriile obţinute în semifinalele jucate sâmbătă în Sala Polivalentă din Mioveni.

În prima semifinală, CSM Bucureşti a trecut fără probleme de CS Măgura Cisnădie, cu scorul de 28-23 (14-11). Norvegianca Emilie Arntzen a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, având 8 goluri marcate pentru CSMB. Yvette Broch şi Cristina Neagu au înscris câte 4 goluri pentru ''tigroaice'', iar Siraba Dembele şi Carmen Martin, câte 3.

De la Măgura s-au remarcat Marilena Neagu, cu 7 goluri, Valentina Blazevic, Elena Gjorgjijevska şi Dijana Radojevic, câte 3 goluri, potrivit Agerpres.ro.

A doua semifinală a fost una dramatică, SCM Râmnicu Vâlcea învingând-o pe CS Rapid Bucureşti cu scorul de 41-39 (12-17, 27-27, 32-32), după două perioade de prelungiri (patru reprize a câte 5 minute).

Condusă după primele 30 de minute de liderul Ligii Naţionale, cu 17-12, SCM a făcut o repriză secundă excelentă, dar a scăpat victoria printre degete în finalul timpului regulamentar, fiind egalată de Rapid (27-27), dintr-o aruncare de la 7 metri (Azenaide Carlos), în ultimele secunde.

Echipa vâlceană s-a desprins la două goluri în prelungiri, 30-28, a ratat două aruncări de la 7 metri consecutive, iar Rapid a reuşit din nou să egaleze şi a trimis meciul într-o nouă perioadă de prelungiri (32-32). SCM Râmnicu Vâlcea s-a distanţat de data aceasta la 36-32 şi Rapid, în ciuda mai multor reveniri, s-a înclinat cu 39-41.

Rapid a pierdut-o pe Sorina Tîrcă (accidentată) în repriza secundă, iar în prelungiri a rămas şi fără Ainhoa Hernandez şi Gabriela Perianu, ambele descalificate pentru trei eliminări de câte două minute.

Într-un meci în care portarii Julie Foggea, Diana Ciucă (ambele de la Rapid) şi Isabell Roch şi Daciana Hosu (ambele de la SCM) au avut multe intervenţii remarcabile, cele mai bune marcatoare de la vâlcence au fost Evghenia Levcenko (9 goluri), Elena Dache (6), Irina Glibko (5), Bobana Klikovac (5), Kristina Liscevic (4), Corina Lupei (4). Azenaide Carlos a înscris 12 goluri pentru Rapid, Alicia Fernandez Fraga 6, Eliza Buceschi 4, Oana Lefter 3, Gabriela Perianu 3, Alexandra Badea 3.

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României de patru ori (2016, 2017, 2018, 2019), pierzând alte trei finale (2015, 2020, 2021). SCM Râmnicu Vâlcea a cucerit trofeul în 2020, chiar în faţa formaţiei bucureştene, pierzând finalele din 2018 şi 2019, jucate contra ''tigroaicelor''.

Duminică sunt programate finala mică CS Rapid - Măgura (11:00) şi finala mare CSM Bucureşti - SCM Râmnicu Vâlcea (15:30).