Vicecampioana CSM Oradea a găzduit grupa C preliminară din Liga Campionilor, însă a ratat calificarea în grupe şi va evolua în EuroCup. Şi Dinamo Bucureşti a avut acelaşi parcurs în preliminarii.
Rezultatele înregistrate de CSM Oradea sunt: 7-10 cu Primorje Rijeka, 7-14 cu CC Ortigia şi 5-14 cu Vouliagmeni NC, conform News.ro.
În grupa D, din Croaţia, joacă şi Dinamo Bucureşti, iar rezultatele din primele două confruntări sunt: 4-16 cu Jug Adriatic şi 9-20 cu OSC Budapesta. Dinamo joacă, duminică, ultima partidă din grupă, cu EN Tourcoing, însă calificarea a fost ratată deja, iar echipa bucureşteană va continua în EuroCup.
Campioana Steaua Bucureşti a fost repartizată direct în faza grupelor şi va evolua alături de de Novi Belgrad (Serbia), Astralpool Sabadell (Spania), plus câştigătoarea turneului preliminar B, în grupa A.
Doar prima clasată în grupele preliminare se ccalifică mai departe în grupele principale, iar celelalte echipe vor evolua în EuroCup.
Comentează