CSM Ştiinţa Baia Mare s-a calificat în finala Ligii Naţionale

rugby baia mare

Echipa CSM Ştiinţa Baia Mare, deţinătoarea titlului, s-a calificat duminică în finala Ligii Naţionale de rugby după ce a învins pe SCM USV Timişoara, pe "Arena Zimbrilor", în prima semifinală a competiţiei, cu 11-9 (0-6).

Partida a fost una cu multe greşeli, atât de o parte cât şi de cealaltă, însă gazdele au fost mai insistente pe finalul meciului, când şi-au adjudecat victoria în prelungiri, scrie agerpres.ro.

Timişorenii au punctat din trei lovituri de pedeapsă, toate fructificate de veteranul Florin Vlaicu, în timp ce gazdele au marcat un eseu, prin Paul Popoaia, netransformat, şi au concretizat două lovituri de pedeapsă, prin Tute Grant, ultima în minutul 81.

Duminică seara, pe Stadionul Naţional de rugby "Arcul de Triumf", în cea de-a doua semifinală, se vor întâlni CSA Steaua şi CS Dinamo.

Finala campionatului este programată pe 3 decembrie, la Bucureşti, pe Stadionul naţional "Arcul de Triumf".