CSM Târgovişte - Volei Alba Blaj, în finala Cupei României la volei feminin

kuma.fm
volei

Echipa de volei feminin CSM Târgovişte va întâlni campioana Volei Alba Blaj în finala Cupei României, după ce au eliminat marţi, în semifinalele Turneului Final Four de la Alexandria, formaţiile CSM Lugoj, respectiv pe CSM Bucureşti.

În prima semifinală a zilei, CSM Târgovişte a învins pe CSM Lugoj cu 3-0, pe seturi 25-15, 25-15, 25-23, iar în cea de-a doua campioana Volei Alba Blaj a trecut de CSM Bucureşti, cu 3-1, pe seturi 25-15, 25-17, 20-25, 25-23.

Finala Cupei României va avea loc miercuri, între CSM Târgovişte şi Volei Alba Blaj.

Titlul naţional a fost câştigat în 2019 de Volei Alba Blaj, care are asigurată participarea în Liga Campionilor (grupe), România având repartizate în sezonul viitor al cupelor europene încă patru locuri – două în CEV Cup şi două în Challenge Cup.

La masculin, Cupa României a fost câştigată de Dinamo Bucureşti, în timp ce Arcada Galaţi a cucerit titlul naţional.