CSO Voluntari avansează în șaisprezecimile Cupei Challenge la volei feminin

ziaruldesport.ro
volei feminin

CSO Voluntari 2005 s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, după ce a învins formaţia greacă AEK Atena, cu scorul de 3-0 (25-21, 25-20, 25-18), miercuri, în Sala Sporturilor "Unirea" din Dobroeşti, în manşa secundă a turului preliminar al competiţiei.

Echipa ilfoveană, care câştigase şi prima manşă, cu 3-2, s-a impus după o oră şi 20 de minute, conform Agerpres.

Cubanezul Heidy Casanova Alvarez a fost cea mai bună jucătoare a echipei din Voluntari, cu 18 puncte, susţinută de Ana Zivojinovic, cu 14 puncte.

Bulgăroaica Merelin Nikolova, cu 9 puncte, s-a remarcat de la învinse.

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Hari Salabaşian şi de sârboaica Mirjana Galic.

CSO Voluntari va înfrunta în şaisprezecimi echipa elveţiană Kanti Schaffhausen, primul meci fiind programat pe 9 noiembrie, în Ţara Cantoanelor.

Alte două echipe româneşti vor evolua în această fază a competiţiei. CSM Lugoj, finalista ediţiei trecute, va întâlni şi ea o formaţie din Elveţia, Sm' Aesch Pfeffingen, turul având loc acasă, pe 8 noiembrie. CSM Bucureşti va juca şi ea turul acasă (8 noiembrie), cu învingătoarea dintre FPPRO Voley Andalucia şi Fatum Nyiregyhaza (3-1 în tur).