CSU Craiova a câștigat derby-ul Olteniei

Facebook/ CSU Craiova
Stadionul Ion Oblemenco CSU Craiova

CS Universitatea Craiova s-a impus în derbiul cu FC U Craiova 1948, scor 2-1, în etapa a patra din SuperLiga. Meciul de pe Stadionul „Ion Oblemenco” a fost întrerupt timp de zece minute, din cauza suporterilor, relatează sportbull.ro

Echipa antrenată de Laszlo Balin a marcat prin Ivan ('41) și Hanca ('45+4); în timp ce trupa lui Marius Croitoru a punctat prin Compagno ('72). Toate golurile au fost înscrise din lovituri de la 11 metri.

În minutul 59, arbitrul Istvan Kovacs a decis să întrerupă meciul timp de zece minute, după ce pe teren au fost aruncate torţe şi diferite obiecte.

În urma acestui rezultat, cele două echipe sunt vecine în clasament: CSU ocupă locul 9 (5 puncte, golaveraj 5-6), iar U Craiova 1948 se află pe poziția a zecea (4 puncte, golaveraj 6-6).

Au evoluat echipele:

U Craiova 1948: R. Popa - R. Negru, Duarte, Paramatti (R. Grigore 83’), Huyghebaert - Asamoah, V. Achim (C. Bălan 83’) – Baeten (Chiţu 78’), Yassine Bahassa (Iancu 57’), Van Durmen (Marquet 78’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru

CSU Craiova: Lazar – Martic (Căpăţână 59’), Papp, Da Silva, N. Bancu - Mateiu, Al. Creţu (Screciu 65’) – Hanca (Vlădiu 74’), Baiaram, A. Ivan (Roguljic 46’) – Markovic (Koljic 65’). Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: Paramatti 40, Duarte 45+1, Yassine Bahassa 45+2 / Hanca 58, Al. Creţu 61, Roguljic 69, Papp 70, Baiaram 75, Căpăţână 87, Lazar 90+4