Cu vedeta Giannis Antetokounmpo în mare formă, Grecia a învins Croaţia la Europeanul de baschet masculin

Giannis Antetokounmpo

Echipa Greciei, condusă de starul NBA, Giannis Antetokounmpo, a câştigat meciul de debut la Campionatul European de baschet masculin, ediţia 2022, impunându-se cu 89-85 în faţa formaţiei Croaţiei, vineri la Milano, în Grupa C a competiţiei.

Antetokounmpo a avut o prestaţie foarte bună pe parcursul acestui joc, cu un total de 27 de puncte, 11 recuperări şi 6 pase decisive. El s-a dovedit decisiv în finalul partidei, când croaţii forţau egalarea, la scorul de 84-82, reuşind cinci puncte şi două blocaje pe parcursul ultimului minut de joc.

O altă vedetă a serii de vineri a fost sârbul Nikola Jokic, dublu MVP al Ligii profesioniste nord-americane de baschet. Acesta a fost autorul a 19 puncte, 6 recuperări şi pase decisive în victoria categorică obţinută de naţionala ţării sale în faţa Olandei (scor 100-76), la Praga, în condiţiile în care a evoluat doar 22 de minute, scrie agerpres.ro.

Finalista ultimei ediţii a Eurobasket, desfăşurată în 2017, la care Jokic nu a participat, Serbia este considerată marea favorită la câştigarea titlului continental în acest an.