Cupa Africii pe Națiuni - Naţionala antrenată de Mario Marinică părăsește onorabil competiția

digisport.ro
mario marinica

Malawi, naţionala antrenată de Mario Marinică, a fost învinsă, marţi, la Yaounde, cu scorul de 2-1 (1-1), de Maroc, în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, competiţie găzduită de Camerun.

Gabadinho Mhango a deschis scorul pentru Malawi, în minutul 7, dar atacantul FC Sevilla Youssef En Nesyri '45+2 şi fundaşul de la PSG Achraf Hakimi '70 au întors scorul.

Malawi a scris deja istorie la această ediţie a CAN, la care a trecut pentru prima dată în istorie de faza grupelor.

Mario Marinică este director tehnic al federaţiei din Malawi, dar conduce echipa la CAN alături de antrenorul Meck Mwase. Românul are 56 de ani şi a antrenat în Liga I echipe precum Gloria Buzău, Sportul Studenţesc, FC Argeş sau Rapid.

Marocul va juca în sferturi cu învingătoarea partidei dintre Egipt şi Coasta de Fildeş, întâlnire programată miercuri.

Într-un alt meci disputat, marţi, în optimi, Senegalul a învins, cu scorul de 2-0 (0-0), naţionala Insulelor Capului Verde (Sadio Mane '63, Bamba Dieng '90+2). Învinşii au avut doi jucători eliminaţi, în minutele 21 şi 57.

Adversara Senegalului va fi cunoscută tot miercuri, după meciul dintre Mali şi Guineea Ecuatorială.