Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Poznan: Cătălin Chirilă a cucerit medalia de argint în finala probei de 500 m

monden.ro
Catalin Chirila

Sportivul român Cătălin Chirilă (canoe simplu) a cucerit medalia de argint în finala probei de 500 m, desfăşurată duminică în cadrul Cupei Mondiale de kaiac-canoe de la Poznan (Polonia), potrivit Agerpres.

Chirilă (CSA Steaua) a ocupat locul doi în finala de la 500 m cu timpul de 1min48sec75/100, fiind devansat de cehul Martin Fuksa (1min47sec43/100), dublu campion mondial şi multiplu campion european în această probă. Podiumul a fost completat de polonezul Wiktor Glazunow (1min49sec36/100).

Sportivul român va mai concura duminică în alte două finale, cea de la 1.000 m respectiv cea de la 5.000 m.

Mălina Trifescu (CS Dinamo), kaiac simplu, a ratat calificarea în finalele de la 200 m respectiv 500 m.

Cei doi sportivi români sunt însoţiţi de antrenorul coordonator al lotului de kaiac-canoe, Florin Popescu.