Cupa Mondială de tir sportiv de la Baku: Laura Ilie a obținut medalia de bronz în finala probei de puşcă aer comprimat 10 m

cosr.ro
tir sportiv puşcă aer comprimat Laura-Georgeta Ilie

Sportiva română Laura Ilie a câştigat medalia de bronz, în finala probei de puşcă 10 m aer comprimat, desfăşurată duminică în Cupa Mondială de tir sportiv de la Baku (Azerbaidjan), cu un total de 261 puncte, potrivit Agerpres.

Laura Ilie (CS Dinamo), care a obţinut al şaselea punctaj (630,1) în calificări, a ocupat locul trei în finală (261,0), fiind devansată de franţuzoaica Oceanne Muller (262,5) şi poloneza Aneta Stankiewicz (262,4). În meci pentru medalia de aur, Muller s-a impus cu 16-12.

Cealaltă reprezentantă a României, Roxana Sidi, s-a clasat în concursul de calificare la puşcă 10 m pe locul 41 cu 624,9 puncte şi nu a prins finala. Ea va mai concura şi în proba de puşcă 50 m - trei poziţii.

În weekend-ul trecut, Laura Ilie a ocupat locul doi în Grand Prix-ul Granadei din Spania.