Cupa României: FC Hermannstadt şi FC Argeş merg în sferturi; Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte au fost eliminate

cuparomaniei.frf.ro
cupa romaniei

Echipele FC Hermannstadt şi FC Argeş s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, aflându-se pe primele două locuri ale grupei D. Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte au fost eliminate din competiţie, anunță News.ro.

FC Hermannstadt s-a impus cu 4-1 în faţa formaţiei Chindia Târgovişte. Golurile gazdelor au fost înscrise de Buhăcianu (min. 4), Babic (min. 13, 50), Iancu (min. 32), respectiv Jipa (min. 18). FC Argeş s-a impus cu 2-1 în meciul disputat în compania Universităţii Craiova şi s-a calificat pentru sferturi. Oltenii au deschis scorul prin Screciu (min. 55), dar gazdele au egalat prin golul lui Bertrand (min. 64) şi au luat conducerea în minutul 69, prin Tofan, iar Craiova lui Mirel Rădoi este elimnată din Cupa Românei.

În ultimul meci al grupei, CS Ocna Mureş a cedat pe teren propriu în faţa lui Minaur Baia Mare, scor 0-6.

În clasament, Hermannstadt a adunat şase puncte, iar FC Argeş cinci, pe locul 3 s-a clasat Minaur Baia Mare (4 puncte, golaveraj +5), Universitatea Craiova (4 puncte, golaveraj +1), Ocna Mureş (4 puncte, golaveraj -5), Chindia Târgovişte (1 punct).

FC Hermannstadt şi FC Argeş s-au calificat pentru sferturile de finală ale Cupei României.