DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Cupa României - Tabloul și programul complet al Fazei Regionale din prima ediție în noul format

Cupa Romaniei trofeu

Cupa României la fotbal propune un nou format, începând din ediția 2022/23, mai spectaculos și atractiv.După disputarea fazei județene din ediția 2022/23, faza regională debutează chiar săptămâna aceasta, urmând să se defășoare pe 6, 9 și 13 iulie, notează mediafax.

Meciurile se vor desfășura în cele 14 grupe planificate cu câte 3 echipe fiecare și grupate în 7 regiuni geografice. Ulterior, pe 16 iulie, câștigătoarele celor două grupe din fiecare regiune se vor întâlni în Finala Regională.

Site-ul oficial al Federației Românde de Fotbal a publicat tabloul și programul complet al fazei regionale, precum și mențiuni foarte importante legate de criteriile de departajare în fiecare grupă.

Meciul 1: 6 iulie, Meciul 2: 9 iulie, Meciul 3: 13 iulie

Regiunea 1

Grupa 1
Victoria Lețcani (Iași) – Victoria Horia (Neamț), Unirea Bacău (Bacău) – Victoria Lețcani, Victoria Horia – Unirea Bacău

Grupa 2
Viitorul Darabani (Botoșani) – CSSM Vaslui (Vaslui), Viitorul Liteni (Suceava) – Viitorul Darabani, CSSM Vaslui – Viitorul Liteni

Regiunea 2

Grupa 1
Someșul Feldru (Bistrița-Năsăud) – CSM Sighetu Marmației (Maramureș), Rapid Jibou (Sălaj) – Someșul Feldru, CSM Sighetu Marmației – Rapid Jibou

Grupa 2
Supporter 2.0 Cluj-Napoca (Cluj) – Recolta Dorolț (Satu Mare), Crișul Sântandrei (Bihor) – Supporter 2.0 Cluj-Napoca, Recolta Dorolț – Crișul Sântandrei

Regiunea 3

Grupa 1
ACS Tg. Mureș 1898 (Mureș) – ACSM Codlea (Brașov), Inter Stars 2020 Sibiu (Sibiu) – ACS Tg. Mureș 1898, ACSM Codlea – Inter Stars 2020 Sibiu

Grupa 2
Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CS Gheorgheni (Harghita) – 9 iulie
Județul Covasna nu a furnizat câștigătoarea Cupei României la nivel județean.

În situația în care într-o grupă participă două echipe, acestea vor disputa un meci direct, iar în situaţia în care, după 90 de minute de joc rezultatul este egal, jocul se va prelungi cu 2 reprize a 15 minute fiecare, fără pauză între ele, dar cu o pauză de 5 minute până la prima repriză a prelungirilor.

Dacă, după reprizele de prelungire egalitatea se menţine, echipa învingătoare va fi stabilită prin executarea loviturilor de departajare, potrivit procedurilor de determinare a câştigătorului jocului, stabilite de IFAB prin “Legile jocului”.

Regiunea 4

Grupa 1
Nera Bogodinți (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj), CS Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) – Nera Bogodinți, CSO Turceni – CS Gloria al Orașului Geoagiu

Grupa 2
Victoria Felnac (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți), CSM Lugoj (Timiș) – Victoria Felnac, Recolta Dănceu – CSM Lugoj

Regiunea 5

Grupa 1
Oltul Curtișoara (Olt) – ACS Roberto Ziduri (Dâmbovița), Sparta Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Oltul Curtișoara, ACS Roberto Ziduri – Sparta Râmnicu Vâlcea

Grupa 2
Dunărea Turris Tr. Măgurele (Teleorman) – Inter Câmpulung (Argeș), Dunărea Calafat (Dolj) – Dunărea Turris Tr. Măgurele, Inter Câmpulung – Dunărea Calafat

Regiunea 6

Grupa 1
Dunărea 2020 Giurgiu (Giurgiu) – Școala de Fotbal ARD Snagov (Ilfov), Atletic United 1906 Ploiești (Prahova) – Dunărea 2020 Giurgiu, Școala de Fotbal ARD Snagov – Atletic United 1906 Ploiești

Grupa 2
AFC Iazu (Ialomița) – Progresul Fundulea (Călărași), CS Dinamo București (București) – AFC Iazu, Progresul Fundulea – CS Dinamo București

Regiunea 7

Grupa 1
Victoria Traian (Brăila) – Axiopolis Cernavodă (Constanța), Victoria Gugești (Vrancea) – Victoria Traian, Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești

Grupa 2
Unirea Braniștea (Galați) – Voința Lanuri (Buzău), Pescărușul Sarichioi Junior (Tulcea) – Unirea Braniștea, Voința Lanuri – Pescărușul Sarichioi Junior

Penalty-uri indiferent de scorul primului meci, cel puțin.

În conformitate cu decizia Comitetului Executiv din data de 29.06.2022, la finalul fiecărui meci din grupe se vor executa lovituri de departajare, indiferent de scorul final.

Excepţie pot face meciul al doilea și al treilea, doar în situaţia în care echipa calificată din grupă în finala regiunii a fost deja stabilită ca urmare a rezultatelor din primele două meciuri, situaţie în care nu va mai fi necesară executarea loviturilor de departajare.

Rezultatul loviturilor de departajare va fi folosit drept criteriu de departajare în cazul în care la finalul meciurilor dintr-o grupă va exista o egalitate perfectă a liniei de clasament între două sau mai multe echipe.

În situaţia în care şi după aplicarea criteriului loviturilor de departajare egalitatea perfectă între cluburi se va păstra în clasament, ca ultim criteriu de departajare se va proceda la tragerea la sorţi a echipei califícate în finala regiunii.

Urmărește-ne:
ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.