Cupa Spaniei: Atletico Madrid se califică în semifinale după o partidă FC Sevilla. Horaţiu Moldovan a fost doar rezervă

tikitaka.ro
cupa spaniei

Echipa spaniolă Atletico Madrid a învins joi seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Sevilla, în sferturile Cupei Spaniei. Madrilenii s-au calificat în semifinalele competiţiei, informează news.ro.

Meciul de pe Civitas Metropolitano, a fost dominat de Atletico Madrid, care a înscris însă destul de greu golul victoriei. Partida a început cu un moment de reculegere în memoria celor trei suporteri ai echipei FC Sevilla, decedaţi într-un accident auto în drumul lor spre Madrid.

Gazdele au ratat un penalti în minutul 25, prin Griezmann, iar golul calificării a fost înscris de Memphis Depay, în minutul 79. Elevii lui Simeone au trecut printr-un moment dificil în minutele de prelungire, când Sevilla a cerut penalti, la un contact în careul gazdelor, între Barrios şi Lamela. Era minutul 90+5, dar arbitrul nu a acordat nimic după consultarea VAR, iar Atletico Madrid s-a calificat în semifinale, alături de echipele Real Sociedad, Mallorca şi Athletic Bilbao.

La Atletico, portarul român Horaţiu Moldovan a rămas pe banca rezervelor.