FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în optimi de Athletic Bilbao, finalista de anul trecut

FC Barcelona siglă

Formaţia FC Barcelona, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată, joi seară, în optimile de finală ale Cupei Spaniei, de echipa Athletic Bilbao, finalista de anul trecut, potrivit news.ro.

Athletic Bilbao s-a impus cu scorul de 3-2 după prelungiri. Au marcat Muniain ‘2, ‘105+1 (penalti) şi Martinez ’86 pentru Bilbao, respectiv Torres ’20 şi Pedri ‘90+3 pentru catalani.

Ansu Fati (Barcelona) a părăsit terenul accidentat în prelungiri, în minutul 96, plângând.

În finala din 2021, FC Barcelona a învins Athletic Bilbao cu scorul de 4-0.

S-au mai calificat în sferturile de finală Real Mallorca, Cadiz, Rayo Vallecano, Valencia, Betis Sevilla, Real Sociedad şi Real Madrid.

Tragerea la sorţi a sferturilor are loc vineri.