Curtea Constituţională a Germaniei a decis joi că obiectivele asumate în legea asupra climei a guvernului condus de Angela Merkel, ce stipulează viitoarele reduceri de emisii de gaz cu efect de seră, sunt "insuficiente", informează AFP potrivit Agerpres.
Obiectivele din această lege care fixează o reducere până în 2030 a emisiilor "nu sunt conforme drepturilor fundamentale, în măsura în care nu sunt prevăzute suficiente exigenţe pentru reducerea ulterioară a emisiilor, începând cu anul 2031", scrie cea mai înaltă instanţă a Germaniei într-un comunicat.
Votată în decembrie 2019 la iniţiativa guvernului de coaliţie format din conservatorii Angelei Merkel şi social-democraţi, această lege impune o reducere de 55% a emisiilor de gaz cu efect de seră până în 2030 în raport cu nivelul din 1990.
Ea fixează pe sectoare volumul de emisii anuale permise, determinând traiectoriile de reducere aplicabile în timpul acestei perioade.
În total, patru plângeri au fost depuse împotriva acestei legi de către asociaţii pentru protecţia mediului, care estimează că obiectivele fixate nu permit combaterea suficientă a încălzirii climatice.
Plângerile sunt fundamentate pe textul Constituţiei germane, potrivit căruia guvernul trebuie să lupte împotriva schimbărilor climatice. Această obligaţie este întărită prin semnarea de către Germania a Acordului de la Paris asupra climei, în 2016.
Curtea Constituţională le cere parlamentarilor germani să îmbunătăţească până la sfârşitul lui 2022 această lege.
Curtea Constituţională a Germaniei trânteşte legea climei asumată de Merkel: Obiectivele 'nu sunt conforme drepturilor fundamentale'
Explorează subiectul
Articole Similare

2
ONU îndeamnă regimul taliban să restabilească accesul la internet după 40 de ore de întrerupere
2

8
Cutremur în Filipine - Bilanțul a ajuns la 69 de morți
8

29
Armata americană îşi reduce prezenţa în Irak
29

52
Primul test electoral pentru Visul Georgian - Georgia riscă noi tulburări politice la sfârșitul săptămânii
52

2.878
Interdicție militară aeriană NATO deasupra Ucrainei? Planul e luat din nou în calcul: ce presupune mai exact
2.878

52
Liderii UE se întâlnesc la Copenhaga pentru a discuta despre apărare şi Ucraina
52

2.898
VIDEO Revolte în Maroc: protestele s-au extins în tot mai multe oraşe
2.898

255
Viktor Orban: 'Donald Tusk se joacă cu viețile a milioane de europeni'
255

1.838
VIDEO Pavel Durov crede că au încercat să-l otrăvească în primăvara anului 2018: în același timp, autoritățile ruse au început să blocheze Telegram
1.838

2.402
Robbie Williams, prins în mijlocul unui scandal de corupție în Bulgaria: șoferii săi, puși să dea șpagă – doi ofițeri arestați
2.402

153
Aproape 100 de elevi încă prinşi sub dărâmături din beton, la două zile după ce o clădire a unei şcoli s-a prăbuşit, în Indonezia
153

131
Prezență permanentă avansată în coasta Chinei - SUA reactivează o escadrilă legendară din Al Doilea Război Mondial
131

85
Netanyahu anunță un plan major: Israelul primește acord de la Trump pentru obiectivele din Gaza
85
Comentează