Curtea Supremă a Iranului a acceptat apelurile introduse de doi protestatari condamnaţi la moarte, a anunţat sâmbătă această instanţă, evocând deficienţe în anchetarea cazurilor lor, transmite Reuters, potrivit Agerpres.
'Curtea Supremă a acceptat apelurile lui Mohammad Qobadloo şi Saman Saidi Yasin, acuzaţi de recentele revolte', a transmis agenţia de presă Mizan.
'Din cauza deficienţelor anchetei, Curtea Supremă i-a deferit aceloraşi tribunale pentru re-examinare', adaugă sursa.
În Iran au izbucnit manifestaţii la nivel naţional în urma decesului tinerei kurde iraniene Mahsa Amini, la 16 septembrie, după arestarea sa de către poliţia moralităţii pentru că încălcase codul vestimentar strict al Republicii Islamice.
Autorităţile au executat prin spânzurare în decembrie doi protestatari: Mohsen Shekari, 23 de ani, acuzat că a blocat un drum principal în septembrie şi a rănit un membru al forţei paramilitare Basij cu un cuţit, şi Majid Reza Rahnavard, 23 de ani, acuzat că a înjunghiat mortal doi membri ai Basij.
Qobadloo a fost acuzat de uciderea unui poliţist şi rănirea altor cinci în timpul protestelor.
Yasin, un rapper kurd care vorbeşte despre inegalitate, opresiune şi şomaj, a fost acuzat de tentativă de omor împotriva forţelor de securitate şi pentru cântece revoluţionare.
Asociaţia pentru drepturile omului HRANA a afirmat că, până vineri, 506 protestatari au murit, inclusiv 69 de minori, 66 de membri ai forţelor de securitate au fost ucişi, şi se crede că 18.516 de protestatari au fost arestaţi.
Un organism de securitate al statului a indicat în decembrie că 200 de persoane, inclusiv din forţele de securitate, şi-au pierdut viaţa în timpul protestelor.
Curtea Supremă de la Teheran acceptă apelurile a doi protestatari condamnaţi la moarte
Explorează subiectul
Articole Similare

19
Ministrul de externe al Danemarcei şi-a invitat haterii la o întâlnire
19

575
Povestea uimitoare a unui geniu, analfabet, care făcea calcule mai rapide decât un computer
575

30
Donald Trump cere Departamentului de Justiţie să ancheteze legăturile lui Epstein cu Bill Clinton şi alţi democraţi
30

1.658
România convoacă ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti: I s-au prezentat 'dovezi palpabile, ample şi solide, ale violării spaţiului aerian'
1.658

1.903
Surpriză de proporții! Lukoil ar putea ajunge în mâinile americanilor - Un gigant pregătește lovitura de 22 de miliarde de dolari
1.903

2.160
Scene cutremurătoare: Mai multe persoane au murit după ce autobuzul în care se aflau s-a izbit de o stație, în capitala Suediei
2.160

3.077
Răsturnare de situație în cazul dronelor care au lovit o casă în Polonia: Comandantul operațional a dezvăluit adevărul
3.077

8
SUA vor reduce tarifele pentru mărfurile elvețiene la 15%
8

57
Sondaj: 29% din americani susţin atacurile mortale ale SUA împotriva suspecţilor de trafic de droguri
57

59
Italia trimite al 12-lea pachet de ajutor pentru Ucraina
59

24
Olanda: Cutremur de magnitudinea 3,4 în nordul țării
24

146
Azerbaidjanul l-a convocat pe ambasadorul Rusiei după ce ambasada rusă din Ucraina a fost avariată în timpul atacului cu drone și rachete
146

1.940
China face o nouă descoperire revoluționară: Minerale valoroase identificate în plante
1.940


















Comentează