Dan Negru a testat inteligența artificială cu o întrebare despre Coiful de la Coțofenești. Răspunsurile au fost neașteptate

Autor: Diana Pană

Publicat: 29-01-2025 19:03

Actualizat: 29-01-2025 21:03

Article thumbnail

Sursă foto: Stiripesurse.ro

Celebrul prezentator TV Dan Negru a efectuat recent un experiment utilizând inteligența artificială pentru a afla locația Coifului dacic de la Coțofenești. Rezultatele primite l-au dezamăgit profund, determinându-l să împărtășească această experiență cu urmăritorii săi de pe rețelele de socializare.

În încercarea de a obține un răspuns cât mai clar, jurnalistul a folosit atât ChatGPT, varianta americană a inteligenței artificiale, cât și DeepSeek, omologul său chinez. Ambele sisteme au oferit același răspuns eronat, indicând că artefactul se află la Muzeul Național de Istorie, în condițiile în care acesta fusese furat în urmă cu câteva luni dintr-un muzeu din Olanda.

Revoltat de inexactitatea informațiilor furnizate, Dan Negru a făcut o postare pe rețelele sociale, exprimându-și nemulțumirea față de tehnologiile AI:

„Am întrebat Inteligența Artificială ‘unde e coiful?’. Praf răspuns! Azi toată planeta e îngrijorată, chinezii au lansat o nouă inteligență artificială, Deep Seek, care se bate cu aia americană, ChatGPT. Praf ambele.

Înaintea internetului, era mai simplu și mai sigur! Datele personale se obțineau mai ușor: babele care stăteau în fața casei te întrebau: „A cui ești tu, mamaie?” Întoarceți-vă în trecut. Abia atunci veți progresa.”

content-image

Limitările versiunii gratuite a ChatGPT

Observatorii au remarcat că Dan Negru a folosit varianta gratuită a ChatGPT, care are informații actualizate doar până în iunie 2024. Această limitare explică de ce răspunsul primit nu reflectă realitatea actuală. Utilizatorii au subliniat faptul că abonamentele plătite oferă acces la date mai recente, iar AI-ul poate căuta și reformula articole recente dacă este instruit corect.

Postarea lui Dan Negru a stârnit numeroase reacții în rândul urmăritorilor săi. Unii au făcut haz de situație, comentând ironic:

„Dacă ar fi întrebat poliția olandeză, băbuțele care locuiesc pe lângă muzeu ar fi găsit coiful deja. Dar nu, ei se dau mari că au camere, detectoare de metale, spioni.”

„Numai minuni ca la casa de nebuni! L-or fi furat Bulă, Ițig și cu Ștrul… dar ce să facă cu el?!”

Alții, însă, l-au criticat pentru concluziile trase, acuzându-l de dezinformare:

„Dezamăgitoare postare. Învățați întâi cum funcționează un tool precum acestea. Are datele actualizate până la un anumit moment, NORMAL că nu știe încă. Dar dacă îi menționezi să caute în ultimele știri de pe net, îți caută, citează și reformulează articolul, și îți trimite și sursa lui. Urâtă și cârcotașă dezinformare.”

În ciuda controverselor, experimentul lui Dan Negru a deschis o dezbatere despre limitările și potențialele capcane ale utilizării inteligenței artificiale pentru informații de actualitate.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri