Danemarca face minuni la EURO 2020, în ciuda dramei lui Eriksen: Calificare în sferturi, după o victorie la scor împotriva echipei lui Gareth Bale

Reprezentativa Danemarcei s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatului European, trecând în optimile de finală de selecţionata Ţării Galilor, scor 4-0, pe Johan Cruijff Arena din Amsterdam. Danemarca reuşeşte să o performanţă remarcabilă, deşi au început turneul cu o înfrângere, 0-1 cu Finlanda, în partida în are Christian Eriksen s-a prăbuşit pe teren, fiind la un pas de moarte.

Golurile au fost marcate de Dolberg ’27, ’48, Mæhle ’88 şi Braithwaite ‘90+6.

În minutul 90+1, de la galezi a fost eliminat Harry Wilson.

Ţara Galilor: Ward - C. Roberts (Williams ’40), Rodon, Mepham, B. Davies – Morrell (Wilson ’60), Allen - Bale, Ramsey, D. James (Brooks ’78) – Moore (Roberts ’78). Selecţioner: Rob Page

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer (Andersen ’77), Vestergaard - Stryger Larsen (Boilesen ’77), Höjbjerg, Delaney (Jensen ’60), Mæhle - Braithwaite, Dolberg (Cornelius ’69), Damsgaard (Norgaard ’60). Selecţioner: Kasper Hjulmand.

Meciul a fost arbitrat de germanul Daniel Siebert, ajutat de conaţionalii săi Jan Seidel şi Rafael Flotyn, precum şi de rezerva Ovidiu Haţegan.

Arbitri VAR au fost germanii Dastian Dankert, Christian Dingert, Christian Gittelmann şi Marco Fritz.

Al doilea meci din optimi, Italia – Austria, este programat la ora 22.00, pe stadionul Wembley, din Londra.