Danemarca şi Australia au remizat, joi, scor 1-1: Australienii au primit penalti cu ajutorul tehnologiei video

mondial Rusia 2018

Danemarca şi Australia au remizat, joi, scor 1-1 (1-1), la Samara, în etapa a II-a a Grupei C a Cupei Mondiale. Golurile au fost marcate de Eriksen '7, respectiv Jedinak '38 (p).

În minutul 7, Jorgensen i-a "pus" mingea la 15 metri lui Eriksen, care a şutat imparabil, scrie news.ro.

În minutul 35, Poulsen a comis henţ la un corner, arbitrul a lăsat jocul să continue, dar a oprit apoi meciul şi a urmărit înregistrarea fazei. Centralul Mateu i-a arătat cartonaşul galben mijlocaşului danez şi a dictat penalti. Jedinak a marcat din lovitură de la 11 metri, în mintul 38. El a înscris din penalti şi cu Franţa, în primul meci, tot după o analiză VAR.

Au evoluat următoarele echipe:

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Stryger Larsen - Delaney, Schone - Yussuf Poulsen (Braithwaite '59), Eriksen, Sisto - Jorgensen (Cornelius '68). Selecţioner Age Hareide;

Australia: Ryan - Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich - Jedinak, Mooy - Leckie, Rogic (Irvine '82), Kruse (Arzani '68) - Nabbout (Juric '75). Selecţioner Bert Van Marwijk.

Arbitru: Antonio Mateu (Spania).

De la ora 18.00, Franţa va juca, tot în etapa a II-a a Grupei C, cu naţionala statului Peru, la Ekaterinburg.