Danemarca U21-România U21, scor 1-0, la pauză: Nordicii au înscris după trei minute

FRF
u21 romania fotbal

Naționala U21 a României este condusă la pauza meciului cu reprezentativa similară a Danemarcei, la Aalborg, scor 1-0, în preliminariile EURO 2021, anunță MEDIAFAX.

Olsen a deschis scorul după doar trei minute. Danezul a pătruns în careu și l-a învins pe Aioani cu un șut în forță. Boboc, Dima, Băluță și Pașcanu nu au intervenit, permițându-le astfel gazdelor să marcheze.

În minutul 16, danezii au lovit bara prin Holse, care a încercat să centreze în fața porții, însă mingea a nimerit stâlpul din stânga portarului României. În minutul 28, gazdele au avut o nouă șansă de a face 2-0, însă fundașul Dima a respins din apropierea liniei porții.

România a început să devină periculoasă în a doua parte a primei reprize, când Florin Coman a ratat două șase importante.

La ora transmiterii acestei știri, România U21 joacă împotriva Danemarcei U21, la Aalborg, în preliminariile pentru Campionatul European din 2021.