Daniel Martin a obținut medalia de aur la Campionatul European de înot pentru juniori

înot

Înotătorul român Daniel Martin (17 ani) a cucerit, joi, titlul european la 100 de metri spate cu un nou record naţional de juniori, 53,52 secunde, informează Mediafax.

Dublu medaliat în 2017, cu argint la europene şi cu bronz la mondiale, băcăuanul a reuşit o cursă fantastică la Helsinki, unde a încheiat pe primul loc la proba favorită - 100 metri spate, la egalitate cu rusul Kliment Kolesnikov, recordamanul european al probei.

Vezi și: Situaţie INCREDIBILĂ la Wimbledon: Simona Halep mai scapă de o adversară din Top 10, finalistă anul trecut

Timpul reuşit de Martin este cu două zecimi de secundă mai slab decât recordul naţional de seniori, deţinut de Robert Glinţă. Daniel Martin este calificat la Jocurile Olimpice de tineret de la Buenos Aires din octombrie.