Daria Atamanov, medaliată cu aur la Europenele de gimnastică ritmică de la Tel Aviv. Andreea Verdeş s-a clasat pe locul 19

Agerpres
gimnastica ritmica Annaliese Dragan

Israelianca Daria Atamanov a câştigat medalia de aur în finala de la individual compus, sâmbătă, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Tel Aviv, potrivit Agerpres.

Atamanov s-a impus cu un punctaj total de 136,900, devansând două reprezentante ale Bulgariei, Boriana Kalein, 135,500 puncte, şi Stiliana Nikolova, 131,650 puncte.

Andreea Verdeş s-a clasat pe locul 19, cu 119 puncte (30,050 la cerc, 30,450 la minge, 29,650 la măciuci, 28,850 la panglică), iar Annaliese Drăgan s-a clasat pe 20, cu 117,800 puncte (26,650 la cerc, 31,300 la minge, 30,900 la măciuci, 28,950 la panglică).

Duminică vor avea loc finalele pe obiecte, însă româncele nu s-au calificat în nicio finală.

România a încheiat competiţia, obţinând trei medalii, toate la junioare, aur la măciuci prin Amalia Lică (o premieră pentru gimnastica ritmică românească), bronz la minge prin Christina Drăgan şi argint în concursul pe echipe (Amalia Lică şi Christina Drăgan).