Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a apreciat joi seară că "depăşirea" divergenţelor dintre Londra şi UE în negocierile post-Brexit va fi "foarte dificilă", la finalul unei conversaţii telefonice cu premierul britanic, Boris Johnson, notează AFP.
"Am discutat cu Boris Johnson despre stadiul negocierilor dintre UE şi Regatul Unit. Am salutat progrese importante legate de numeroase subiecte. Cu toate acestea, rămân serioase divergenţe, în special privind pescuitul. Depăşirea lor va fi va fi foarte dificilă. Negocierile vor continua mâine", a scris pe Twitter şefa executivului european.
Depăşirea divergenţelor dintre Londra şi UE va fi foarte dificilă, afirmă Ursula von der Leyen
Explorează subiectul
Articole Similare

23
Forumul Agricultorilor şi Procesatorilor Profesionişti din România: „Consolidarea poziţiei globale a UE nu poate fi realizată prin slăbirea propriilor sectoare strategice!”
23

699
Comisia Europeană, răspuns pentru Andi Cristea: „UE și-a recâștigat accesul autonom la spațiu. Ariane 6 și Vega C au lansat deja sateliți Galileo și Copernicus”
699

70
Europarlamentar Luis Lazarus: Ursula von der Leyen nu a avut un mandat clar din partea statelor membre și a Parlamentului European pentru a semna Acordul cu statele din Mercosur
70

27
Virgil Popescu: 'Mașina de război a lui Putin este tot mai slăbită, iar Uniunea Europeană se află pe un drum ireversibil către independența energetică'
27

31
Gheorghe Falcă (PNL/PPE): Transporturile europene, pilon al securității și al drepturilor cetățenilor
31

6.682
Fermier român explică în cifre ce înseamnă, de fapt, Acordul UE-Mercosur: "Puiul pe care noi îl vindem este 18 lei pe kilogram, cel brazilian, congelat este undeva la 7 lei"
6.682

56
Uniunea Europeană impune monitorizarea obligatorie a substanţelor PFAS din apa potabilă
56

37
Eurostat: România, cel mai ridicat deficit de cont curent din UE, în trimestrul trei din 2025
37

60
Europarlamentarii AUR: Ursula von der Leyen nu are mandat legal pentru semnarea Acordului MERCOSUR
60

2.662
Semnal de alarmă de la Bruxelles - Victor Negrescu critică modul în care România a acceptat acordul UE-Mercosur: 'Totul este lăsat la voia întâmplării'
2.662

200
Ce înseamnă pentru România Acordul UE - Mercosur/ Explicațiile vicepreședintelui Parlamentului European
200

160
Judecătorii au amânat pronunţarea cu privire la arestarea preventivă a primarului Mangaliei, Cristian Radu
160

214
Ursula von der Leyen va semna sâmbăta viitoare, în Paraguay, acordul de liber schimb cu Mercosur
214

















Comentează