Deputat ex-PMP explică de ce a trecut la PNL: Un proiect nobil s-a terminat într-un fiasco total

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 05-02-2015

Actualizat: 05-02-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Deputatul Theodor Paleologu explică de ce a trecut la grupul parlamentar PNL. El spune că "proiectul nobil PMP s-a terminat într-un fiasco total" şi a precizat că a ales PNL, pentru că l-a susţinut pe Klaus Iohannis în alegerile prezidenţiale.

Theodor Paleologu a declarat, la RFI, că "proiectul PMP, care era un proiect foarte frumos, era ceva care într-adevăr putea da speranţă multora s-a terminat într-un fiasco total. Este evident că proiectul nobil, frumos, generos, entuziasmant poate pentru unii, al PMP s-a terminat într-un fiasco lamentabil chiar".

"Al doilea aspect: l-am susţinut pe Iohannis în alegerile prezidenţiale încă înainte de primul tur, am semnat pentru ca el să se poată înscrie în cursa electorală, considerând că este capabil să-l înfrângă pe Ponta, ceea ce s-a şi întâmplat şi acesta e al doilea fapt care pentru mine e determinant, trebuie acum să asigurăm în Parlament o majoritate, în conformitate cu voturile exprimate de cetăţenii României, adică trebuie aliniată pe cât posibil majoritatea parlamentară pe majoritatea voturilor exprimate de cetăţeni în alegerile prezidenţiale de anul trecut. Cred că e cazul să trecem peste animozităţi, care sigur că există, sunt animozităţi adunate în timp, dar cred că e cazul să încercăm pe cât posibil să trecem peste ele şi să asigurăm o anumită convergenţă a tuturor curentelor şi sensibilităţilor de dreapta", spune deputatul.

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri