Derby della Capitale a fost câștigat de Lazio, într-un meci cu 5 goluri

sport.ro
ss lazio vultur

Echipa Lazio Roma, cu fundaşul român Ştefan Radu pe banca de rezerve, a învins la limită, cu scorul de 3-2, formaţia AS Roma, duminică seara, în derby-ul etapei a 6-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Golurile au fost marcate de Sergej Milinkovic-Savic (10), Pedro Rodriguez (19) şi Felipe Anderson (63) pentru învingători, respectiv Roger Ibanez (41) şi Jordan Veretout (69 - penalty).

Aceste este al doilea eşec al sezonului suferit de AS Roma sub comanda antrenorului portughez Jose Mourinho. Lazio a obţinut, în schimb, primul său succes după o înfrângere şi două remize în campionat.

Într-un alt meci, liderul SSC Napoli a dispus pe teren propriu, cu 2-0, de Cagliari, continuându-şi parcursul fără greşeală în liga italiană. Atacantul nigerian Victor Osimeh, în mare formă de la debutul actualei ediţii din Serie A, a deschis scorul în minutul 11, rezultatul final fiind stabilit în repriza secundă de Lorenzo Insigne, în urma unui penalty (57).

Internaţionalul român Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari.

Rezultate:
Sâmbătă
Spezia - AC Milan 1-2
Au marcat: Verde (80), respectiv Maldini (48), Diaz (86).
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan.

Inter Milano - Atalanta Bergamo 2-2
Au marcat: Martinez (5), Dzeko (71), respectiv Malinovskyi (30), Tolołi (38).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Genoa - Hellas Verona 3-3
Au marcat: Criscito (77 - penalty), Destro (80, 85), respectiv Simeone (8), Baruk (49 - penalty), N. Kalinic (90+1).

Duminică
Juventus Torino - Sampdoria Genova 3-2
Au marcat: Dybala (10), Bonucci (43 - penalty), Locatelli (57), respectiv Yoshida (44), Candreva (83).

Empoli - Bologna 4-2
Au marcat: Bonifazi (1 - autogol), Pinamonti (32), Bajrami (54 - penalty), Ricci (90), respectiv Barrow (11), Arnautovic (77).

Sassuolo - Salernitana 1-0
A marcat: Berardi (54).
Fundaşul Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo.

Udinese - Fiorentina 0-1
A marcat: Vlahovic (16 - penalty).

Lazio Roma - AS Roma 3-2
Au marcat: Milinkovic-Savic (10), Pedro (19), Anderson (63), respectiv Roger (41), Veretout (69 - penalty).
Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio.

SSC Napoli - Cagliari 2-0
Au marcat: Osimhen (11), Insigne (57 - penalty).
Mijlocaşul Răyvan Marin a fost integralist la Cagliari.