Un bărbat de 62 de an a fost găsit carbonizat, în propria casă, joi, în urma unui incendiu izbucnit în localitatea Smârdan, județul Galați. Victima avea probleme medicale și, cel mai probabil, nu a reușit să iasă din locuința care a ars în totalitate, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Incidentul a fost anunțat la numărul unic de urgență 112, iar pompierii care au ajuns la fața locului au constatat că întreaga casă era cuprinsă de flăcări.
Salvatorii aveau informații că în interior ar putea fi o persoană, informația fiind confirmată de primii pompieri care au reușit să pătrundă în casă.
Victima avea probleme medicale și, cel mai probabil, nu a putut părăsi casa în flăcări
„Bărbatul care a murit era proprietarul casei, avea probleme medicale. Când au ajuns pompierii la fața locului, casa din Smârdan era în întregime în flăcări. A fost pericol ca focul să se extindă, dar s-a intervenit cu operativitate, în mai puțin de 10 minute. Când au reușit să intre în casă, pompierii au găsit cadavrul unui bărbat de 62 de ani. De asemenea, au ars trei camere, acoperișul pe o suprafață de 110 metri pătrați și o magazie de cereale”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al ISU Galați, Eugen Chiriță.
Pompierii au stabilit că incendiul ar fi fost provocat de un coș de fum defect.
Comentează