DEZASTRU pentru SIE: Bugetul a trecut în comisii, iar șefii serviciului spun că nu vor avea bani pentru salarii timp de două luni

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 12-02-2019

Actualizat: 12-02-2019

Article thumbnail

Sursă foto: www.mediafax.ro

Comisiile parlamentare reunite de buget-finanţe au dat, marți, raport favorabil pentru bugetul Serviciului de Informații Externe (SIE), cu majoritate de voturi.

Bugetul alocat acestui serviciu este de 313,08 milioane de lei, o creștere de 8,4% față de anul trecut, iar creditele de amendament au fost majorate cu 6,17%, la 313,08 de milioane de lei.

Citește și: Vești bune! Femeile nu vor mai plăti impozit- Care sunt condițiile pe care trebuie să le îndeplinească

Ca urmare a adoptării acestui buget, reprezentanții SIE estimează următorul impact: pentru circa două luni din acest an, salariile și cheltuielile de personal ale serviciului nu vor putea fi acoperite.

Reprezentanții SIE au mai menționat, marți seara, că cifrele din CSAT reprezintă 83% din ceea ce are nevoie serviciul pentru acest an.

Citește și: S-a aflat! Ce artiști vor veni la Neversea în această vară

Proiectul de buget de stat a fost adoptat vineri de Guvern și trimis Parlamentului. Ședința comună a celor douã camere ale Legislativului pentru dezbaterea și adoptarea proiectului bugetului de stat pe 2019 va începe miercuri, la ora 16.00, votul final fiind programat vineri.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri