DEZASTRU pentru Simona Halep: A PIERDUT primul set cu Bianca Andreescu

Simona Halep (28 de ani, nr. 5 WTA) și Bianca Andreescu (19 ani, nr. 4 WTA) s-au întâlnit pentru prima dată în carieră la ediția din 2019 a Turneului Campioanelor. Primul set al meciului a fost câștigat de jucătoarea de 19 ani după 39 de minute, scor 6-3.

Simona Halep a câștigat primul game al meciului cu Bianca Andreescu, pe propriul serviciu, după ce jucătoarea în vârstă de 19 ani egalase de la 15-40. Adversara din Canada nu a avut însă probleme pe serviciu, a pierdut un singur punct și a egalat, 1-1. Bianca a reușit primul break al întâlnirii, în care a revenit de la 15-30. Simona a realizat re-break-ul, după ce a recuperat de la 30-40, după care a preluat conducerea și a încheiat game-ul cu cinci puncte la rând, scor 3-2.

Bianca Andreescu a echilibrat din nou situaţia, după primul game la 0 din acest meci, 3-3. Numărul patru WTA a trecut din nou în avantaj după ce a realizat al doilea break din această întâlnire, 4-3. Andreescu s-a impus din nou, a ajuns la un game distanță de câștigarea primului set, 5-3.

Andreescu a reușit să ia primul set, după 39 de minute de joc, cu scorul de 6-3.