Dinamo a câștigat derby-ul cu CSM București, în Liga Națională

Dinamo handbal baieti

Dinamo București a învins-o pe CSM București cu scorul de 33-32 (17-16), miercuri, în Sala Rapid, într-o partidă din etapa a 16-a a Ligii Naționale de handbal masculin, o reeditare a finalei ediției trecute de campionat.

Campioana s-a impus la limită, după ce la pauză conducea tot cu un gol, 17-16. Dinamoviștii au avut de mai multe ori avans de trei goluri în prima repriză, de la 7-4 (min. 8) la 17-14 (min. 29). Cea mai mare diferență a fost de patru goluri, conform Agerpres.

Portarul dinamovist Ionuț Irimuș s-a accidentat în prima repriza și este suspect de ruptură de menisc.

Pentru campioni au marcat Vrankovic 7 goluri, A. Esteki 6, S. Esteki 5, Șandru 4, Asoltanei 3, Mironescu 3, Câmpan 1, Savenco 1, Ragot 1, Mocanu 1, Mousavi 1.

Rezultate:

SCM Politehnica Timișoara — HC Vaslui 30-25 (13-14)

CSM Satu Mare — CSA Steaua București 25-25

CSM București — Dinamo București 32-33 (16-17)

CS HC Adrian Petrea Reșița — HC Dobrogea Sud 24-33 (11-12)

CSM Făgăraș — AHC Dunărea Călărași 23-24 (9-13)

HC Odorhei — CSU Suceava 31-26

AHC Potaissa Turda — CSM Focșani 32-21 (13-8)

În clasament, pe primul loc se află Dinamo București, 41 puncte, urmată de HC Dobrogea Sud, 40 p, HC Odorhei, 35 p, AHC Potaissa Turda, 34 p, CSM București, 30 p, etc.