Dinamo a învins-o pe FC Voluntari cu 1-0, după un gol marcat din penalti, în minutul 90+4: Câinii sunt la 45 puncte de play-off

Dinamo

Dinamo a câştigat, cu scorul de 1-0, meciul susţinut, luni, în deplasare, în compania echipei FC Voluntari, în etapa a XIV-a a Ligii I.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Diogo Salomao, în minutul 90+4, din lovitură de la 11 metri, acordată după un henţ al lui Zgrablic.

Este prima victorie pentru Dinamo de când echipa a fost preluată de Mircea Rednic.

Victoria o propulsează pe Dinamo pe locul 9, cu 16 puncte, la doar 4 lungimi de locul 6, ocupat de Astra. Astfel, dinamoviștii pot aborda cu mai multă încredere derby-ul cu FCSB de duminică.

FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu 8 puncte, ia salvarea de la retrogradare devine din ce în ce mai improbabilă.

FC Voluntari: Vâtcă - Hodorogea, Zgrablic, Armas, Bucurică - I. Gheorghe, Răuţă, Căpăţână, Belahmeur (Deac '90+3) - Gadze (Kabasele '65), Malfleury (Ciucur '86). Antrenor: Ioan Andone

Dinamo: Penedo - Corbu (Neicuţescu '57), M. Popescu, Katsikas, Popovici - Cooper, Nistor - Hanca (Moldoveanu '77), Sorescu, Salomao - D. Popa. Antrenor: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Zgrablic '13, Hodorogea '61 / Hanca '23, Katsikas '26, Sorescu '73

Cartonaş roşu: Zgrablic '90+3

Arbitri: Cătălin Popa – Valentin Avram, Vladimir Urzică – Iulian Dima

Observatori: Augustus Constantin, Mircea Călin