Dinamo a luat bătaie de la Astra pe Arena Națională / VIDEO

Dinamo a fost învinsă pe Arena Națională de Astra, scor 0-1, în ultima etapă a turului de campionat, după golul lui Teixeira din finalul partidei.

Meciul a început cu un spectacol realizat de fanii dinamoviști, aceștia comemorînd 15 ani de la dispariția lui Cătălin Hîldan. În prima parte a meciului, Geraldo a înscris, însă golul său a fost anulat pentru un ofsaid.

Și Gnohere a avut o ocazie mare pe finalul primei reprize, însă șutul său l-a lovit pe Silviu Lung Jr. și portarul Astrei a îndepărtat pericolul.

Golul a căzut cînd se părea că partida se îndreaptă către un rezultat alb. În minutul 83, Teixeira a prins un șut pe jos de la 20 de metri și balonul a trecut pe sub Cerniauskas.

VEZI golul AICI

Astfel, Astra cu Marius Șumudică la cîrma a învins Dinamo cu Mircea Rednic pe bancă. Cei doi antrenori se mai întîlniseră pînă acum de patru ori și de fiecare dată cîștig de cauză a avut tehnicianul giurgiuvenilor.

Astra rămîne lider după acest tur de campionat, cu 27 de puncte, în timp ce Dinamo este a cincea în Liga 1, cu 21 de puncte.

Echipele de start:

FC Dinamo București: Cerniauskas – Collins Fai, Puljic, Mevlja, S. Filip – P. Anton, Van Haaren – Gavrilă, D. Rotariu, C. Matei (cpt) – Gnohere

Rezerve: I. Popescu – Ghomsi, Nedelcearu, Essombe, V. Costache, Feussi, A. Marc

Antrenor: Mircea Rednic

Astra Giurgiu: S. Lung – Queiros, Geraldo Alves, V. Găman, J. Morais – Lovin, Boldrin – Enache, Teixeira, De Amorim – Budescu (cpt)

Rezerve: Gavrilaș – Ricardo Alves, Oros, Boubacar, Gouriye, Al. Stan, D. Florea

Antrenor: Marius Șumudică

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad)

Asistent 1: Octavian Şovre (Oradea)

Asistent 2: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava)