Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la volei masculin: Campioana a învins în finală Arcada Galaţi

mikasa.ro
minge de volei

Campioana din 2019 la volei masculin, Arcada Galaţi, a fost învinsă duminică, la Turneul Final Four de la Alexandria, de formaţia Dinamo Bucureşti, cu scorul de 3-1, în finala Cupei României, potrivit news.ro.

Scorul pe seturi a fost 26-28, 25-20, 25-18, 26-24.

Sâmbătă, în prima semifinală, Dinamo Bucureşti a învins pe ACSVM Zalău cu scorul de 3-1, iar în cea de-a doua Arcada Galaţi s-a impus cu 3-0 în faţa celor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare.

Campionatul masculin s-a încheiat cu Arcada Galaţi campioană, succes care îi asigură participarea în tururile preliminare ale Ligii Campionilor în sezonul viitor. România mai are alocate trei locuri în cupele europene – unul în CEV Cup şi două în Challenge Cup.

Cupa României a încheiat oficial stagiunea 2018-2019.