Autorităţile de la Rabat au decis luni "suspendarea oricărui contact" cu ambasada Germaniei în Maroc, din cauza 'neînţelegerilor profunde' cu Berlinul asupra mai multor chestiuni, inclusiv problema Saharei Occidentale, informează AFP citând surse diplomatice locale și preluată de agerpres.
Presa marocană a publicat o scrisoare trimisă luni de ministrul de externe, Nasser Bourita, şefului guvernului Saad-Eddine El Othmani, care detaliază această decizie.
Toate "departamentele ministeriale (...) sunt rugate să suspende orice contact, interacţiune sau acţiune (...) atât cu ambasada Germaniei în Maroc, cât şi cu organismele de cooperare şi fundaţiile politice germane care au legătură cu aceasta", indică scrisoarea oficială.
"Ministerul de externe a luat, de asemenea, decizia de a suspenda orice demers sau contact cu ambasada", continuă scrisoarea, menţionând 'neînţelegeri profunde' cu Germania cu privire la chestiuni fundamentale pentru Maroc.
"Marocul doreşte să îşi păstreze relaţia cu Germania, dar aceasta este o formă de avertizare ce exprimă nelinişte în legătură cu multe probleme", a confirmat pentru AFP un înalt oficial al ministerului de externe de la Rabat.
"Nu va exista niciun contact până când nu vor fi oferite răspunsuri la întrebările care au fost puse", a declarat acesta.
Printre punctele de fricţiune din relaţia bilaterală se numără poziţia Germaniei cu privire la Sahara Occidentală, Berlinul criticând decizia americană de recunoaştere a suveranităţii Marocului asupra acestui teritoriu în litigiu, dar şi neinvitarea Rabatului la conferinţa de la Berlin din ianuarie 2020, dedicată viitorului Libiei, conform sursei citate.
La începutul lunii decembrie, şeful diplomaţiei marocane a salutat într-o declaraţie "excelenta cooperare bilaterale dintre cele două ţări" după o convorbire telefonică cu ministrul federal pentru cooperare economică şi dezvoltare, Gerd Muller.
Berlin tocmai acordase un sprijin financiar de 1.387 miliarde de euro, dintre care 202.6 milioane de euro sub formă de granturi, iar restul sub formă de împrumuturi preferenţiale, în sprijinul reformelor sistemului financiar marocan şi ca ajutorul de urgenţă în combaterea pandemiei de COVID-19.
Disensiuni puternice între Maroc și Germania pe tema Saharei Occidentale
Explorează subiectul
Articole Similare

85
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Zelenski anunță că Ucraina are o poziţie diferită faţă de Rusia în ceea ce privește Donbasul
85

353
Noul război rece dintre SUA și Europa: de la aliați la neînțelegeri tot mai contondente pe teme sensibile
353

1.343
Vladimir Putin a format un nou organism de proiectare a puterii soft: are deja o țară în vizor
1.343

37
Beyonce a fost declarată miliardară de Forbes
37

1.264
Negocierile de pace, în pericol? Moscova amenință cu schimbarea poziției după atacul cu drone asupra reședinței lui Putin - Reacția Kievului
1.264

34
Casa Albă confirmă: Trump a avut o discuţie 'pozitivă' la telefon cu Putin, la o zi după întâlnirea de la Mar-a-Lago cu Zelenski
34

1.247
Problema pensiilor se extinde în Europa! Exemplul Germaniei: Berlinul vrea creșterea vârstei de pensionare după 67 de ani
1.247

66
Teatrul din Mariupol, redeschis de către ocupaţia rusă din Doneţk în estul Ucrainei controlat de Moscova
66

92
Tragedie pe pârtie: Un copil de 5 ani a murit după ce a rămas prins într-o bandă transportoare
92

19
Peste 3.000 migranți au murit încercând să ajungă în Spania în acest an
19

3.055
VIDEO Donald Trump, 'foarte furios' după presupusul atac ucrainean asupra reședinței lui Putin: 'Nu e bine'
3.055

1.260
Au atacat sau nu SUA o 'mare instalaţie' care aparţine Venezuelei? Ce a dat Trump de înțeles
1.260

5.862
Nou blocaj în negocierile de pace: Putin îi transmite lui Trump că rupe vechile angajamente privind Ucraina după atacul cu drone. Reacția liderului SUA
5.862

















Comentează