Distrugătorul britanic HMS DUNCAN va face o escală în Portul Constanţa, în perioada 8-11 noiembrie, potrivit unui comunicat de presă transmis de Statul Major al Forţelor Navale Române.
'Pe parcursul vizitei bastimentului britanic în România sunt programate vizite la autorităţile militare şi civile din Municipiul Constanţa, iar marinarii militari români şi britanici vor executa acţiuni comune de instruire, la cheu şi la bordul navelor, în vederea stabilirii procedurilor comune de operare în timpul exerciţiilor planificate ce vor avea loc în apele teritoriale ale româneşti şi în apele internaţionale ale Mării Negre, în perioada următoare', se arată în comunicatul de presă.
De asemenea, în contextul escalei la Constanţa a navei militare britanice, Federaţia Română de Fotbal, în colaborare cu Ministerul Apărării Naţionale şi Ambasada Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord din România, organizează luni, 9 noiembrie, un mini campionat de fotbal, pentru a marca împlinirea a 150 de ani de la desfăşurarea primului meci de fotbal care a avut loc pe teritoriul ţării noastre între marinarii britanici şi localnicii din zona comunei Partizani, judeţul Tulcea. Întrecerile sportive vor fi găzduite de Academia Navală 'Mircea cel Bătrân' din Constanţa.
Totodată, Ambasada Marii Britanii din România şi Organizaţia pentru Apărare şi Securitate din Regatul Unit vor organiza luni, în Portul Constanţa, la bordul distrugătorului HMS DUNCAN, de la ora 11,00, Ziua Industriei de Apărare şi Securitate, un eveniment la care au fost invitaţi să participe reprezentanţi ai Ministerului Apărării Naţionale, oficiali guvernamentali şi companii româneşti de profil.
HMS DUNCAN este cel de-al şaselea şi ultimul distrugător britanic de tip 45. Nava a fost finalizată şi lansată la apă la sfârşitul lunii octombrie, în anul 2010. Este primul vas militar din clasa 45 care are capacitatea de implementare a Sistemului Harpoon.
În prima etapă de construcţie, în anul 2010, i s-au instalat echipamentele principale, turbina cu gaze, turela de calibru mediu şi buncărul Sea Viper pentru arme, toate fiind conectate cu un cablu electric suficient de lung cât să înconjoare autostrada din jurul Londrei (188 km) de aproape trei ori.
O mare parte a echipamentului a început să fie pusă în funcţiune în anul 2011, incluzând sistemul de energie şi propulsie, acesta fiind capabil să producă suficientă energie pentru a alimenta un întreg oraş de dimensiune mică.
Nava este pregătită să ia parte la misiuni operaţionale pe tot globul şi, conform jurnalului de bord, a fost preluată de comandant şi de echipajul acesteia la începutul anului 2013, în Portul Portsmouth.
Distrugătorul britanic HMS DUNCAN, în Portul Constanţa
Explorează subiectul
Articole Similare

2.663
Sondaj CURS| Nicușor Dan și Ilie Bolojan se prăbușesc în ritm accelerat: Actual președinte are dublu motiv de îngrijorare
2.663

246
Sondaj CURS: Ciucu și Vlad Gheorghe, candidații preferati de bucuresteni pentru Primaria Capitalei! Alexandrescu, Makaveli și Drulă — în topul respingerii
246

745
Criza carburanților - România nu a cerut OFAC amânare pentru a rezolva cazul Lukoil, după sancțiunile SUA: Mai avem răgaz până pe 13 decembrie
745

1.147
'Cineva trage preșul și trântește ușa când trebuie luate decizii!' - Raluca Turcan pune reflectorul pe tensiunile din coaliție / Atac dur la adresa PSD
1.147

4.968
Gafă sau victimizare? Probleme cu dosarul de candidat al Ancăi Alexandrescu
4.968

1.120
VIDEO 'Ce mai poți face cu un leu în București?' - Propunerea surprinzătoare a unui candidat: 'Din 8 decembrie!'
1.120

6.381
Sondaj CURS| Se ascute bătălia pentru Primăria Capitalei: Patru candidați s-au desprins aproape decisiv. Jocurile mari le fac candidatii “mici”
6.381

96
Diana Șoșoacă, europarlamentar, se află în Rusia, la Congresul Brics
96

820
Biserica Greco-Catolică are un nou Arhiepiscop Major - Nicușor Dan: 'Un testament al credinței și al iubirii trebuie dus mai departe'
820

2.760
Remus Pricopie trage alarma pentru Băluță (PSD), Ciucu (PNL) și Drulă (USR): 'Scenariul din 2024 pare să se repete / Nu subestimați dorința Moscovei de a-și lua revanșa'
2.760

2.272
'Dacă intri cu buldozerul, ajungem în haos' - Fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan, intervine în scandalul Guvern-magistrați
2.272

45
Raluca Turcan: Nu exclud un blat PSD-AUR la Capitală
45

84
Raluca Turcan: Câştigarea alegerilor din Bucureşti de către suveranişti ar fi un fiasco politic, instituţional şi moral teribil
84


















Comentează