Unul dintre marii 'baroni' ai politicii scapă definitiv de un dosar de corupție cu greutate: S-a descotorosit de acuzațiile grave dar nu și de nota de plată - DOCUMENT

Autor: Nicoleta Nicolau

Publicat: 07-10-2025 08:59

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook.com

Un fost „greu” al politicii locale reușește să iasă basma curată dintr-un dosar de corupție de milioane, grație prescripției. Instanța a decis însă că prejudiciul rămâne și trebuie achitat, chiar dacă acuzațiile penale dispar.

Curtea de Apel Constanța a pus capăt definitiv unuia dintre dosarele grele de corupție care îl vizau pe Nicușor Constantinescu, fostul președinte al Consiliului Județean Constanța și fost lider PSD local. Instanța a dispus încetarea procesului penal pe numele său, invocând prescripția răspunderii penale, însă a admis acțiunea civilă și l-a obligat la plata unui prejudiciu uriaș.

Dosar cu greutate, ani de anchetă și procese

Constantinescu era acuzat de două infracțiuni de abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, în legătură cu lucrările de modernizare de la Herghelia Mangalia și amenajările de la Lacul Corbu. Procurorii DNA Constanța au susținut că, în perioada 2009–2013, acesta și-ar fi încălcat atribuțiile de serviciu și ar fi direcționat fonduri publice către obiective care nu aparțineau domeniului public al județului. Lucrările ar fi fost supraevaluate, iar în cazul Hergheliei Mangalia s-ar fi facturat de patru ori mai mult decât s-a executat efectiv.

Prescripția stinge dosarul, dar nu și prejudiciul

Deși judecătorii au constatat că faptele există și au creat un prejudiciu, aplicarea deciziilor Curții Constituționale privind prescripția (din 2018 și 2022) a dus la încetarea procesului penal. Cu alte cuvinte, Constantinescu scapă de răspunderea penală, însă nu și de obligațiile financiare. Instanța l-a obligat să achite peste 5,57 milioane de lei Consiliului Județean Constanța, sumă care reprezintă prejudiciul material calculat, la care se adaugă cheltuieli judiciare de 15.000 lei.

Decizia confirmă încă o dată efectul controversat al prescripțiilor asupra unor dosare de corupție de mare vizibilitate. Nicușor Constantinescu, considerat ani la rând unul dintre cei mai influenți baroni locali ai PSD, a mai fost condamnat în trecut la pedepse cu închisoarea pentru abuz în serviciu, dar a obținut și achitări parțiale. În prezent, după această hotărâre, el rămâne cu obligații financiare semnificative, chiar dacă scapă de închisoare în dosarul Herghelia Mangalia – Lacul Corbu.

Hotărârea Curții de Apel Constanța este definitivă.

În rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut în esență următoarea stare de fapt:

 

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Constanța au dispus trimiterea în judecată, a inculpatului Constantinescu Nicușor Daniel, aflat în stare de detenție, la data faptelor președinte al Consiliului Județean Constanța, în sarcina căruia s-au reținut două infracțiuni de abuz în serviciu, dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit.

În perioada 2009 – noiembrie 2013, inculpatul Constantinescu Daniel Nicușor, în calitatea menționată mai sus, și-ar fi încălcat atribuțiile de serviciu prevăzute de lege, privind exercitarea funcției de ordonator principal de credite și gestionarea bugetului, în legătură cu realizarea unor lucrări la două obiective care nu aparțineau Consiliului Județean Constanța: Herghelia Mangalia și malul lacului Corbu.

Lucrările respective ar fi fost executate de către Regia Autonomă Județeană de Drumuri și Poduri (R.A.J.D.P.) Constanța. În cazul complexului Herghelia Mangalia, pentru lucrările de modernizare, R.A.J.D.P. ar fi facturat o cantitate de lucrări de 4 ori mai mare decât cea efectiv prestată și ar fi cesionat o parte din contract către o altă societate comercială, aspect cunoscut de către inculpatul Constantinescu Daniel Nicușor. Societatea respectivă ar fi fost administrată de către fiul unui angajat al Regiei, desemnat să supervizeze întreaga lucrare.

Cum a dispus cheltuirea banilor

În ambele situații, inculpatul ar fi depus toate demersurile (încheiere de protocoale, adoptare de hotărâri, etc.) pentru angajarea unor cheltuieli și efectuarea de plăți pentru „amenajare maluri, execuție drum acces Lac Corbu” respectiv „modernizare și reabilitare complex Herghelia Mangalia”, acestea fiind obiective care nu au făcut niciodată parte din domeniul public al județului Constanța.

Prejudiciul total creat în această manieră se ridică la 5.570.821 lei, sumă cu care Consiliul Județean Constanța a comunicat că se constituie parte civilă în procesul penal.

În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii“, expunea DNA în momentul reținerii.

Cine este Nicușor Constantinescu

Nicușor Constantinescu (n. 1966) este un politician român, fost președinte al Consiliului Județean Constanța din partea PSD. A fost implicat în afaceri, în special în turism, alături de fostul primar al Constanței, Radu Mazăre și Sorin Strutinsky, cu care a fondat imperiul Conpress Holding. A intrat în politică în 2000, ca independent, și a fost ales președinte al Consiliului Județean Constanța în 2004, funcție pe care a deținut-o timp de trei mandate din partea PSD. În 2015 a fost suspendat din funcția de președinte al PSD Constanța.

Constantinescu a fost condamnat în 2016 la 5 ani de închisoare pentru abuz în serviciu. În 2018, a fost achitat pentru 24 de capete de acuzare, dar în 2019 a fost condamnat din nou la 10 ani de închisoare pentru alte fapte de abuz în serviciu.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri