Poliţia din China a arestat doi responsabili pentru mediu din centrul ţării, acuzaţi că au blocat un aparat oficial care măsura poluarea atmosferică, pentru a minimiza amploarea acesteia, a anunţat un ziar local, citat de AFP, potrivit agerpres.
"Angajaţii au intrat de mai multe ori fraudulos în staţia de măsurare, blocând instrumentul cu fir de bumbac şi perturbând astfel procesul de colectare a datelor", a indicat cotidianul Huashang Bao.
Cifrele "anormale" colectate au alertat centrul naţional de monitorizare a mediului şi au determinat poliţia să declanşeze o anchetă, potrivit aceleiaşi surse.
Citeşte şi: Reşedinţa ambasadorului SUA din Moscova, ATACATĂ - FOTO
Potrivit ziarului, poliţia a dispus arestarea mai multor suspecţi, printre care şeful staţiei de măsurare, adjunctul acesteia şi directorul Oficiului pentru protecţia mediului din Chang'an, districtul al metropolei Xi'an, unde a izbucnit scandalul.
Incidentul are loc în contextul în care smogul care acoperă metropolele chinezeşti a devenit o sursă importantă de nemulţumire în ţară. Pentru a încerca să combată acest fenomen, Beijingul a impus oficialilor locali obiective de reducere a poluării atmosferice şi sancţiuni în cazul în care acestea nu sunt îndeplinite.
Comentează