Andy Goram, fostul portar al lui Glasgow Rangers şi al naţionalei Scoţiei, a murit la vârsta de 58 de ani după o scurtă luptă cu cancerul, a anunţat sâmbătă clubul la care el a evoluat cea mai mare parte a carierei, scrie Reuters.
Goram a jucat 260 de meciuri pentru Rangers între 1991 şi 1998, câştigând de cinci ori campionatul şi de trei ori Cupa Scoţiei. Fotbalistul a avut 43 de selecţii pentru reprezentativa ţării sale şi a fost titular la EURO 1992 şi 1996, informează Agerpres.
Goram, care a anunţat în aprilie că a fost diagnosticat cu cancer, a fost un idol al fanilor de pe Ibrox, fiind votat de ei în 1999 ca fiind cel mai bun portar din istoria lui Rangers.
Către sfârşitul carierei, el a jucat la Sheffield United şi Motherwell, iar în sezonul 2000-2001 a fost împrumutat la Manchester United.
Goram a fost diagnosticat în acest an cu cancer esofagian în stadiul patru. Metastazele s-au răspândit la ficat, plămânul drept, trei vertebre şi coaste. El a respins chimioterapia după ce a văzut impactul tratamentului asupra soţiei sale, Miriam, în timpul luptei pierdute cu cancerul de anul trecut.
Doliu în lumea fotbalului: fost portar legendar al celor de la Rangers și al naționalei a murit la doar 58 de ani
Explorează subiectul
Articole Similare

17
Universitatea Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2
17

28
nter Milano a încheiat sezonul 2024-25 cu venituri record în Serie A
28

16
Supercupa Spaniei 2026 se va disputa la Jeddah, în Arabia Saudită
16

24
FC Argeș l-a transferat pe atacantul olandez Kevin Brobbey
24

11
Parma s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Torino în etapa a cincea din Serie A
11

2.071
'Te faci că nu mă cunoști sau ce?' - Ionel Ganea pierde definitiv procesul cu Brigada Rutieră: decizia judecătorilor
2.071

22
Marc Marquez, șaptelea titlu mondial la MotoGP: 'Acum sunt împăcat cu mine însumi'
22

29
Jocurile Olimpice de la Paris 2024 au costat 6,6 miliarde de euro din fonduri publice
29

20
FC Botoșani câștigă în deplasare, 2-0 cu Metaloglobus
20

2.484
Scandal la Dinamo - 'Ți-ai plătit taxa?'. Tatăl lui David Popovici, acuzat de comportament dictatorial și taxe abuzive
2.484

36
Africa de Sud sancționată de FIFA pentru folosirea unui jucător suspendat
36

41
Jose Mourinho revine pe Stamford Bridge pentru meciul cu Chelsea
41

19
Elizabeta Samara, eliminată în primul tur la China Smash după un duel spectaculos
19
Comentează