DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

'Dolor y gloria', 'J’Accuse' şi 'Il Traditore', cele mai multe nominalizări pentru premiile Academiei europene de film

mediafax.ro
film

Lungmetrajele „Dolor y gloria”, de Pedro Almodóvar, „J’Accuse”, de Roman Polanski, şi „Il Traditore”, de Marco Bellochio, au primit cele mai multe nominalizări pentru premiile Academiei europene de film (EFA) 2019, unde România este reprezentată în secţiunile scurtmetraj şi animaţie, potrivit news.ro.

Cea de-a 32-a ceremonie de acordare a premiilor Academiei europene de film va avea loc pe 7 decembrie, la Berlin.

Nominalizările au fost anunţate sâmbătă, la Festivalul de Film de la Sevilia.

„Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” (2018), de Radu Jude, şi „La Gomera” (2019), de Corneliu Porumboiu, s-au aflat între cele 46 de lungmetraje eligibile pentru nominalizare la European Film Awards, trofee acordate de Academia Europeană de Film.

Cu 31 de ţări reprezentate, lista a reflectat încă o dată diversitatea cinematografiei europene, a transmis Academia.

„Dolor y gloria”, „J’Accuse” şi „Il Traditore” au fost nomianalizate la patru categorii ale premiilor, inclusiv „Film European”.

Lungmetrajul „Portrait de la jeune fille en feu” a primit patru nominalizări la trei categorii, iar „Les misérables” şi „The Favourite” câte trei.

La categoria „Film European”, au fost selectate „J’Accuse” (Franţa, Italia), de Roman Polanski, „Les misérables” (Franţa), de Ladj Ly, „Dolor y gloria” (Spania), de Pedro Almodóvar, „Systemsprenger” (Germania), de Nora Fingscheidt, „The Favourite” (Marea Britanie, Irlanda), de Yorgos Lanthimos, şi „Il Traditore” (Italia, Germania, Franţa, Brazilia), de Marco Bellocchio.

Cel mai bun documentar european va fi „For Sama” (Marea Britanie, SUA), de Waad al-Kateab & Edward Watts, „Honeyland” (Macedonia de Nord), de Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska, „Putin's Witnesses” (Letonia, Elveţia, Cehia), de Vitaly Mansky, „Selfie” (Franţa, Italia), de Agostino Ferrente, sau „La Scomparsa di mia madre” (Italia, SUA), de Beniamino Barrese.

Cel mai bun regizor european va fi ales dintre Pedro Almodóvar („Dolor y gloria”), Marco Bellocchio („Il Traditore”), Yorgos Lanthimos („The Favourite”), Roman Polanski („J’Accuse”), Céline Sciamma („Portrait de la jeune fille en feu”).

Citește și: Mărturia unui pacient 'renăscut' după șase ani de boală, în urma unui transplant de rinichi

Pentru titlul de „Actriţă Europeană” au fost nominalizate Olivia Colman („The Favourite”), Trine Dyrholm („Queen of Hearts”), Noémie Merlant & Adèle Haenel („Portrait de la jeune fille en feu”), Viktoria Miroshnichenko („Beanpole”) şi Helena Zengel („Systemsprenger”).

La categoria „Actor European” au fost aleşi: Antonio Banderas („Dolor y gloria”), Jean Dujardin („J’Accuse”), Pierfrancesco Favino („Il Traditore”), Levan Gelbakhiani („And Then We Danced”), Alexander Scheer („Gundermann”) şi Ingvar E. Sigurðsson („A White, White Day”).

Titlul de „Scenaristul European” al anului îi va reveni lui Pedro Almodóvar („Dolor y gloria), Marco Bellocchio, Ludovica Rampoldi, Valia Santella & Francesco Piccolo („Il Traditore”), Robert Harris & Roman Polanski („J’Accuse”), Ladj Ly, Giordano Gederlini & Alexis Manenti („Les misérables”) sau lui Céline Sciamma („Portrait de la jeune fille en feu”).

În urmă cu câteva săptămâni au fost anunţate nominalizările pentru categoriile „European Discovery”, „European Short Film” şi „European Animated Feature Film”.

La categoria „European Discovery 2019 – Prix FIPRESCI”, care recompensează cel mai bun lungmetraj de debut, au fost alese şase producţii: „Aniara” (Suedia, Danemarca), de Pella Kagerman & Hugo Lilja, „Atlantique” (Franţa, Senegal, Belgia), de Mati Diop, „Blind Spot” (Norvegia, Danemarca), de Tuva Novotny, „Irina” (Bulgaria), de Nadejda Koseva, „Les misérables” (Franţa), de Ladj Ly, şi „Ray & Liz” (Marea Britanie), de Richard Billingham.

Cea mai bună comedie europeană va fi aleasă dintre „Ditte & Louise” (Danemarca), de Niclas Bendixen, „Tel Aviv on Fire” (Luxemburg, Franţa, Israel, Belgia), de Sameh Zoabi, şi „The Favourite” (Marea Britanie, Irlanda), de Yorgos Lanthimos.

„Cadoul de Crăciun” (România, Spania) al lui Bogdan Mureşanu, cu Ioana Flora şi Adrian Văncică în distribuţie, este unul dintre cele cinci scurtmetraje nominalizate. la aceeaşi categorie au mai fost selectate: Cães que Ladram aos Pássaros (Portugalia), de Leonor Teles, „Rekonstrukce” (Cehia), de Jiří Havlíček & Ondřej Novák, „Les Extraordinaires Mesaventures de la Jeunne Fille de Pierre” (Franţa, Portugalia), de Gabriel Abrantes, şi „Suc de sindria” (Spania), de Irene Moray.

„Călătoria fantastică a Maronei”, de Anca Damian, se numără între cele patru filme nominalizate la categoria „lungmetraj de animaţie european” a premiilor Academiei europene de film. Au mai fost selectate: „Buñuel en el laberinto de las tortugas” (Spania, Olanda), de Salvador Simó, „J'ai Perdu Mon Corps" (Franţa), de Jérémy Clapin, „Les Hirondelles de Kaboul” (Franţa, Luxemburg, Elveţia), de Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec.

Un număr de 3.600 de membri EFA vor vota câştigătorii.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.