Dominic Thiem a ajuns în finala turneului de la Viena, după ce l-a învins pe Matteo Berrettini

Dominic Thiem

Dominic Thiem (5 ATP) a avansat în finala turneului de la Viena, după ce l-a învins pe Matteo Berrettini (11 ATP), cu scorul de 3-6, 7-5, 6-3, anunță MEDIAFAX.

În primul set, Matteo Berrettini a reușit trei break-uri în fața austrianului, impunându-se cu 6-3. În setul secund, Dominic Thiem a revenit în joc, după două servicii pierdute de Berrettini. Thiem a egalat la seturi, după ce s-a impus cu 7-5. În setul decisiv, după ce și-au împărțit mai multe game-uri, Thiem a reușit două mingi de break în fața lui Berrettini și a câștigat partida după aproximativ două ore și 35 de minute.

În finală, Thiem îl va întâlni pe câștigătorul partidei dintre Gael Monfils (14 ATP) și Diego Sebastian Schwartzman (15 ATP).

Turneul de la Viena este dotat cu premii totale în valoare de 2,433,810 euro.

Câștigătorul ediției de anul trecut a turneului de la Viena este Kevin Anderson, care l-a învins, în finală, pe Kei Nishikori, cu 6-3, 7-6(3).