Dorinţa lui Ponta pentru alegerile europarlamentare

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 09-04-2014

Actualizat: 09-04-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro



În context, Ponta a salutat initiativa organizarii unui concurs national pentru liceeni pe tema rolului Parlamentului European.

'Salut initiativa! Este foarte important pentru viitorul european al României ca tinerii sa cunoasca modul în care functioneaza institutiile UE si sa se implice în luarea deciziilor. Îmi doresc ca pe 25 mai, la europarlamentare, sa avem o prezenta cât mai mare la vot în rândul tinerilor', a aratat Ponta.


Liceele din România pot participa la cea de-a VII-a editie a Concursului national 'Euroscola' cu tema 'O propunere legislativa de succes', lansat de Biroul de Informare al Parlamentului European în România (BIPE) si Ministerul Educatiei Nationale.

Potrivit site-ului MEN, proiectul va fi conceput de câte o echipa/ liceu, formata din cel mult 24 de elevi cu vârste cuprinse între 15-18 ani, coordonata de doua cadre didactice, si poate fi realizat în perioada 7 aprilie ? 10 octombrie 2014.

AGERPRES
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri